Bilen kører automatisk

Tv-serien Knight Rider bliver til virkelighed. Her er bilen, der kører automatisk.

Indhold

Tilbage i 1980'erne blev David Hasselhoff verdensberømt, da han i tv-serien Knight Rider kørte rundt i en fantastisk bil ved navn Kitt. Egentlig kørte han ikke særlig meget selv, for bilen var spækket med elektronisk isenkram og kunne automatisk finde ud af at holde hjulene i gang uden hjælp.

Dengang virkede det som ren science fiction, men i dag er det ved at være virkelighed. Honda er nemlig klar med en bil, der automatisk speeder op og bremser.

Den hedder Accord ADAS, og den kan i princippet køre flere hundrede kilometer på motorvej, uden at føreren behøver at røre ved pedalerne eller dreje rettet. Et simpelt prik til rattet hver tiende sekund er nok.

På fronten af Hondaen sidder en sensor, der scanner efter biler, som befinder sig længere fremme. Herefter indstiller bilen selv farten alt efter, hvor hurtigt eller langsomt de forankørende biler bevæger sig.

Ved bakspejlet er monteret et kamera, der holder øje med vejbanens hvide striber, og på den måde kontrolleres styringen af bilen.

En advarselstone vil lyde, hvis systemet opdager, at der ikke er nogen hånd på rattet i over ti sekunder. Lyden skal forhindre føreren af bilen i at falde i søvn. Systemet kan hele tiden slås fra ved blot at dreje på rattet.

Honda ser den nye teknologi som det største sikkerhedsmæssige skridt, siden vores biler blev udstyret med airbags. ADAS har dog sine begrænsninger:

- The Advanced Driver Assist System (ADAS) udskifter ikke føreren, og man kan ikke kravle om på bagsædet for at tage sig en lur. Men det holder bilen i ens egen vognbane med en sikker fart på motorveje, siger Hondas talsmand Graham Avent til The Mirror.

Honda er klar med den nye bil i løbet af foråret, mens alle nye Hondaer forventes at blive solgt med ADAS i år 2016.

Et kamera monteret ved bakspejlet sørger for at scanne vejbanens hvide striber, og på den måde kontrolleres styringen af bilen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S