Nokia vil have det til at klappe

Den nyeste mobil fra Nokia er en klap-telefon, der har mange fornuftige funktioner. Men alt i alt forbliver telefonen en blød mellemvare.

Indhold

Nokias nyeste 6125 har de fleste funktioner, som man i dag kan stille som krav til sin mobiltelefon. Den har digitalkamera, kan afspille MP3-filer, har indbygget radio og Bluetooth-forbindelse.

Desværre understøtter telefonen ikke 3G, og derfor kan det være svært at se de store fremtidsperspektiver i mobiltelefonen.

Digitalkameraet på Nokia 6125 er heller ikke noget at prale af, da det kun er på 1,3 megapixel og har otte gange digital zoom. Telefonen har også en funktion til videooptagelser og en dedikeret kameraknap.

Mobilen kan afspille musik i formaterne MP3, AAC+ og WMA, og musiknumrene kan gemmes på mini SD-hukommelseskort.

Som tidligere nævnt har Nokia 6125 også indbygget FM radio, hvis man bliver træt af at høre på sin egen pladesamling.

Mobiltelefonen har et lille udvalg af forbindelsesmuligheder blandt andet via Bluetooth, infrarød og usb. Samtidig har den en Macromedia Flash Player, der kan bruges til at vise billeder i høj opløsning.

Nokias nye bud på en klaptelefon forventes at komme på gaden i løbet af foråret. Den forventede salgspris i Europa er 230 euro uden moms, og det svarer til cirka 1.700 kroner.

Nokias klaptelefon er holdt i sorte og sølvfarvede nuancer. Desværre understøtter telefonen ikke 3G.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)