Afpresser nybagt internetmillionær

Britisk studerende har scoret kassen på Milliondollarhomepage.com, men nu afpresses han af it-kriminelle, der har tvunget hans webside i knæ.

Indhold

Den britiske studerende Alex Tew scorede på blot fire måneder en million dollar på sin geniale forretningsidé Milliondollarhomepage.com. En simpel webside med en million små pixels, som især virksomheder kunne købe for en dollar stykket og få reklameplads.

Men stort set samtidig med, at Alex Tew havde solgt alle sine pixels, blev han via e-mail kontaktet af en flok it-kriminelle, der gerne ville have fingre i hans indtægt.

Tew blev truet med et internetangreb på sin indbringende webside, hvis ikke han hostede op med 5.000 dollar, cirka 31.000 kroner.

Det nægtede den britiske studerende, og tre dage senere gik hans webside ned.

Den var blevet udsat for et såkaldt DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), hvor et stort netværk af computere misbruges af hackere til at sende overvældende mængder data til en bestemt webside, indtil den går i sort.

En frustreret Alex Tew modtog herefter en ny e-mail, og nu var prisen steget til 50.000 dollar, omkring 310.000 kroner, hvis angrebene skulle indstilles. Tew gav dem ikke en krone, og i stedet anmeldte han angrebene til FBI og til den afdeling af britisk politi, der beskæftiger sig med internetkriminalitet.

Det har indtil nu ikke været muligt at spore, hvorfra e-mailene kom, men Tew gætter på, at de er fra Rusland, skriver BBC News.

Efter angrebene, der lagde websiden død i flere dage, har Alex Tew fået sat en hardwareløsning op, der skal forhindre, at det sker igen. Og i øjeblikket er guldgruben Milliondollarhomepage.com oppe at køre igen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S