Make-up simulator med RFID

I Japan kan kvinderne juble over den seneste teknologiske landvinding: En simulator som sørger for en perfekt make-up takket være RFID-chip.

Ny computerteknologi kan snart gøre det langt lettere for kvinder at beslutte sig for, hvilken make-up de skal tage på – uden selv at teste det på egen hud.

I Japan er der opfundet et system, der egentlig minder om et almindeligt make-up-spejl med lys i begge sider, men der gemmer sig rå computerkraft under overfladen.

Spejlet er i virkeligheden en computerskærm, der via videokamera viser personen, som sidder foran den. Ved at placere forskellige make-up-produkter på bordet bliver de i løbet af et sekund påført det digitale spejlbillede.

På den måde kan kvinderne lure, om det er en god idé at vælge rød læbestift eller sort øjenskygge.

Systemet fungerer ved, at make-up-produkterne har RFID-chip indenbords, og de bliver aflæst, når de placeres på bordet. Herefter sendes data videre til computeren, som manipulerer det ind i det digitale spejlbillede.

Computeren kan herefter anbefale matchende øjenskygge, eyeliner og andre make-up produkter, som illustreres på brugerens eget spejlbillede. Anbefalingerne kan printes ud, og hele den virtuelle forvandlingsproces kan også gemmes som videofil.

Det er japanske NTT Communications, Digital Fashion og butikskæden Seijo, som står bag det innovative projekt. Systemet vil blive testet de kommende måneder i en af Seijos butikker i Tokyo.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S