Mac design til pc’en

Formac producerer nu også skærme til pc folket. Har man lyst til en anderledes skærm, behøver man ikke at lede længere.

Er man pc bruger med trang til en computerarbejdsplads med et anderledes udseende, er løsningen her. Formac – der hidtil kun har produceret skærme til Mac – har nu lanceret skærme, som også kan bruges til pc.

Dermed øges udvalget med et anderledes design end det, pc brugerne er vant til. Den testede Formac Gallery 1900 er udformet i klart plexiglas med en sort ramme omkring den 19" store TFT skærm.

Skærmen har ikke en fod, men i stedet en plexiglasstøtte på bagsiden, og den hviler på tre sorte gummifødder. Det ser kækt ud, og gør, at skærmen står ualmindelig godt fast. Til gengæld er det umuligt at sætte skærmen lodret på grund af støttebenet. Dens minimale hældning er omkring 15 grader, og det sætter grænser for skærmens placering.

De runde huller ved skærmens fødder betyder dog, at det er nemt og ordentligt at trække kabler til mus og tastatur fra skærmens USB hub med to porte.

Der er kun en tændknap og en lysstyrkeregulering på Gallery 1900. Alle andre justeringer af billedet skal ske på den tilsluttede computer. Formac opgiver, at denne TFT skærm kan farvekalibreres og kan levere udstyr til dette. Dermed er skærmen velegnet til design og layout opgaver.

Gallery 1900 er forsynet med et fast monteret kabel med et DVI stik, hvor der også er en indgang til strømforsyningen. Det er smart, fordi det dermed kun er nødvendigt med et eneste kabel, der bærer videosignal, strøm og USB forbindelse.

Billedkvaliteten på skærmen er glimrende med meget god kontrast og stor betragtningsvinkel. Som en af de få producenter opgiver Formac responstid mellem gråtoner. Værdien på 15 millisekunder gør, at video står rigtig godt på skærmen.

Her hjælper den gode antirefleksbehandling også til. Den sorte kant omkring skærmen er dog ikke antirefleksbehandlet, hvilket virker lidt irriterende, da lyskilder kan give distraherende refleksioner. På den anden side kan man bruge kanten af skærmen som en form for bakspejl, så man kan se, hvad der foregår bag en

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S