Mac design til pc’en

Formac producerer nu også skærme til pc folket. Har man lyst til en anderledes skærm, behøver man ikke at lede længere.

Er man pc bruger med trang til en computerarbejdsplads med et anderledes udseende, er løsningen her. Formac – der hidtil kun har produceret skærme til Mac – har nu lanceret skærme, som også kan bruges til pc.

Dermed øges udvalget med et anderledes design end det, pc brugerne er vant til. Den testede Formac Gallery 1900 er udformet i klart plexiglas med en sort ramme omkring den 19" store TFT skærm.

Skærmen har ikke en fod, men i stedet en plexiglasstøtte på bagsiden, og den hviler på tre sorte gummifødder. Det ser kækt ud, og gør, at skærmen står ualmindelig godt fast. Til gengæld er det umuligt at sætte skærmen lodret på grund af støttebenet. Dens minimale hældning er omkring 15 grader, og det sætter grænser for skærmens placering.

De runde huller ved skærmens fødder betyder dog, at det er nemt og ordentligt at trække kabler til mus og tastatur fra skærmens USB hub med to porte.

Der er kun en tændknap og en lysstyrkeregulering på Gallery 1900. Alle andre justeringer af billedet skal ske på den tilsluttede computer. Formac opgiver, at denne TFT skærm kan farvekalibreres og kan levere udstyr til dette. Dermed er skærmen velegnet til design og layout opgaver.

Gallery 1900 er forsynet med et fast monteret kabel med et DVI stik, hvor der også er en indgang til strømforsyningen. Det er smart, fordi det dermed kun er nødvendigt med et eneste kabel, der bærer videosignal, strøm og USB forbindelse.

Billedkvaliteten på skærmen er glimrende med meget god kontrast og stor betragtningsvinkel. Som en af de få producenter opgiver Formac responstid mellem gråtoner. Værdien på 15 millisekunder gør, at video står rigtig godt på skærmen.

Her hjælper den gode antirefleksbehandling også til. Den sorte kant omkring skærmen er dog ikke antirefleksbehandlet, hvilket virker lidt irriterende, da lyskilder kan give distraherende refleksioner. På den anden side kan man bruge kanten af skærmen som en form for bakspejl, så man kan se, hvad der foregår bag en

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse