Ny betaversion af Internet Explorer

Microsoft har finpudset Internet Explorer 7 og sendt en ny betaversion på gaden. Prøv den her.

Den nyeste betaversion af Internet Explorer 7 er kommet ud, og browseren er ganske tæt på at være helt færdig. Microsoft betegner betaversionen som "layout-complete", og det betyder, at grundkonstruktionen er færdig, og der kun vil komme lidt yderligere finpudsning til.

Som vi tidligere har omtalt, byder browseren på en ny værktøjslinje, der giver mulighed for at have flere websider åbnet i ét browservindue ved brug af faneblade. Funktionen kaldes tabbed browsing, og den bruges allerede i konkurrerende browsere som eksempelvis Firefox.

En anden feature er, at Internet Explorer har fået udvidet søgefunktion ved besøg på websider, og den kan også læse RSS-feed.

Den nye betaversion af Internet Explorer 7 kan downloades fra Microsofts webside her.

Microsoft kan i øvrigt mærke konkurrencen fra Firefox og Opera, og derfor har softwaregiganten sat sig for oftere at sende opdaterede browsere på gaden.

Ifølge TGDaily.com arbejder Microsoft allerede nu på Internet Explorer 8 og 9, og Microsofts top-chef, Bill Gates, har beklaget, at den nye Internet Explorer 7 har været så længe undervejs.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS