Stor stigning i hackerangreb

Antallet af hackerangreb steg voldsomt i 2001. En amerikansk undersøgelse viser, at hackere i stigende grad målretter deres angreb mod bestemte virksomheder.

Det amerikanske computer-sikkerhedsfirma Riptech offentliggør i dag en undersøgelse, der viser, at antallet af hackerangreb på de virksomheder, selskabet overvåger, steg med hele 79 procent mellem juli og december sidste år.

Riptech målte, at omtrent 39 procent af angrebene var målrettet mod udvalgte virksomheder især inden for energisektoren. Og det måske mest kontroversielle ved undersøgelsen er, at en stor del af hackerangrebenes afsenderadresser stammer fra Mellemøsten. Rapporten kæder dog ikke hackerangrebene sammen med terrorangrebene den 11. september, skriver Wall Street Journal.

Det er dog ikke let at identificere, hvor et hackerangreb stammer fra, da hackere har det med at benytte andres computere til at kamuflere sig bag ved. Rapporten sandsynliggør dog, at angrebene stammer fra mange forskellige steder.

Flest fra USA
De fleste angreb ? næsten 30 procent - stammer fra USA, hvor den største koncentration af computere har hjemme. USA er fulgt af Syd Korea, Kina, Tyskland og Frankrig.

Måler man efter antallet af computere per indbygger, foretages flest angreb fra israelsk og palæstinensisk område.

Ifølge Riptech var lige under 1 procent af angrebene så alvorlige, at de udgjorde en stor trussel mod Riptechs virksomhedskunder. Men under 1 procent svarer stadig til 1000 alvorlige angreb, der resulterede i sikkerhedsbrist og krævede en hurtig indsats.

Undersøgelsen er ikke alene om at konstatere en stigning i hackerangreb. Eksempelvis viste en undersøgelse foretaget af Computer Security Institute i samarbejde med det amerikanske forbundspoliti, FBI, at tabene efter hackerangreb hos respondenterne i undersøgelsen var steget til 377,8 millioner dollar i 2001 mod 265,6 millioner dollar i 2000.

Undersøgelsen er endnu ikke offentliggjort, men flere oplysninger kan fås hos Riptech:
http://www.riptech.com/indexfl.html

Undersøgelsen fra Computer Security Institue og FBI kan hentes her:
http://www.gocsi.com/prelea/000321.html

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S