2M Invest usikker på overskud

Ventureselskabet 2M Invest fastholder forventningerne om et overskud i år på rundt regnet 100 millioner kroner. Betingelsen er dog, at 2M Invest får solgt mindst fem selskaber i år, hvilket ifølge selskabet kan blive svært.

Sidste år i november nedjusterede ventureselskabet 2M Invest sine forventninger til dette års resultat til 100 millioner kroner. Selskabet fastholder i dag efter et bestyrelsesmøde de forventninger, men understreger, at målet kun kan nås, hvis det lykkes at sælge mindst fem porteføljeselskaber med en samlet fortjeneste på mere end 220 millioner kroner.

Selskabets administrerende direktør Michael Mathiesen advarer dog i en meddelelse at det kan blive svært.

- Der er fortsat meget stor usikkerhed omkring timingen og værdien af selskabets frasalg, og forventningerne er baseret på et stadig negativt marked for børsintroduktioner og et meget trægt marked for virksomhedssalg, oplyser Michael Mathiesen.

Et selskab er dog allerede solgt i år. Der er tale om den svenske multimedievirksomhed Digital Illusions, der for to uger siden blev afhændet for 24,2 millioner kroner. Den investering tjente 2M Invest omtrent 10 millioner kroner på.

Digital Illusions har udviklet sig til at være en af Europas største multimedievirksomheder indenfor computerspil til PlayStation, Nintendo samt pc og Xbox.

2M Invest planlægger en kapitaludvidelse i løbet af dette års første halvår. Selskabet er steget med 0,10 kroner til kurs 20,70 på Københavns Fondsbørs i dag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job