Hvis du ikke reagerer på vores tilbud, betragter vi det som et ja og hæver automatisk pengene fra din konto.
Det er den omvendte verden, når Speednames i deres nye forretningsbetingelser har vendt betalingsprocedurerne på hovedet.
Fremover vil domænenavne ikke blive slettet, hvis kunder undlader at svare på fornyelses-mails.
Tværtimod vil Speednames automatisk forlænge registreringen og herefter bruge de kreditkortoplysninger, kunden tidligere har indtastet, til at hæve pengene.
Jesper Helbrandt, der er administrerende direktør for Speednames, forklarer årsagen til firmaets nye salgsbetingelser.
- Mange kunder har mistet domænenavne, fordi de har glemt eller overset de e-mails, vi har sendt til dem. Utroligt mange mennesker, der har registreret domænenavne, er ikke ansat i det samme firma længere, og tidligere slettede vi navnet, hvis folk ikke svarede, siger han.
Fire advarsler
Hidtil har Speednames sendt fire e-mails ud med advarsler om, at kunder skal huske at forny deres registreringer, og det er disse e-mails, der ofte ikke er blevet reageret på.
- Vi har indført det her, fordi risikoen for at miste sit domænenavn er mere kritisk end risikoen ved at få sit abonnement forlænget, selv om man ikke vil det. Vi har fuld forståelse for, hvis man umiddelbart synes, at det er lige smart nok, men hvis man sætter sig ned og tænker sig om, så synes jeg, at vi tilbyder folk en bedre service, siger Jesper Helbrandt.
Gert Birnbacher er formand for Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH), og han kender godt situationen med, at virksomheder glemmer at forny domæner.
Alligevel er han betænkelig ved, at Speednames først langt nede i deres salgsbetingelser gør opmærksom på, at pengene fremover vil blive hævet automatisk.
- Jeg kan godt følge Speednames, for jeg kender mange virksomheder, der har glemt at forny deres domæner, så det behøver ikke være bondefangeri. Men når man første gang registrerer et domænenavn kunne de jo bare spørge, om man automatisk vil have beløbet trukket fra kreditkortet, i stedet for bare at indføre det, siger Gert Birnbacher.
Mange privatkunder
Blandt Speednames? 50.000 kunder er der mange privatkunder, og specielt her er der en tendens til, at salgsbetingelserne ikke bliver læst grundigt igennem, før der klikkes på 'Accepter'.
- Ud fra et kommercielt synspunkt er det ikke det store problem, for det er småbeløb for virksomhederne, men for private kunder synes jeg, at det er noget mere problematisk, siger Gert Birnbacher.
De samme meldinger kommer fra Lars Stoltze, der er forfatter til bogen ?Internet Ret? og til daglig partner i advokatselskabet Eversheds.
Han vil ikke udtale sig om den konkrete sag, men mener generelt, at der er problemer forbundet med, at vigtige forhold gemmes langt ned i salgsbetingelserne.
Specielt, når der er tale om private forbrugere, hvor oplysningspligten er stor, når aftaler indgåes.
? Hvis jeg for eksempel går ud og køber et årsabonnement på Berlingske Tidende, har jeg jo ikke bedt dem om at hæve næste års abonnement på det kontonummer, jeg gav dem. Heller ikke, selv om det stod nede i 13. bestemmelse, siger Lars Stoltze og fortsætter:
- Indgår man en aftale, hvor man indbygger noget, som afviger fra standardnormen, skal det punkt være fremhævet. Det forhold, at man hurtigt kan få leveret betingelser over nettet, gør, at afvigende bestemmelser i endnu højere grad bør fremhæves.
Hos Speednames mener man, at man har gjort, hvad der er muligt for at orientere om de nye betingelser.
- Der er mange regler forbundet med domæneregistreringer, og man kan altid diskutere prioriteringen af rækkefølgen af betingelserne. Vi mener, at vi på bedste måde gør vores betingelser synlige, siger Speednames? administrerende direktør, Jesper Helbrandt.
- Vi har fået knap 10 reaktioner, og de fleste har været meget forstående, når vi har forklaret dem, hvorfor vi gør det her. Men hvis det i længden viser sig ikke at have den tilsigtede succes, så må vi ændre eller forbedre det, slutter han.