TDC åbner netcafe i Odense

TDC Internets Boomtown-koncept har i løbet af kort tid tiltrukket 53.000 medlemmer, hvoraf 8.000 betaler mellem 29 og 44 kroner i måneden. I dag åbner Boomtowns tredje netcafe i hjertet af Odense.

20 til 30 mennesker løber rundt for at ordne de sidste ting, og situationen er i det hele taget lidt hektisk, da Computerworld Online fanger markedschef i Boomtown, Jens Østerby, på telefonen.

Han er i Odense for at lægge sidste hånd på TDC Internets tredje netcafe, der åbner på Pantheonsgade 4 i hjertet af Odense senere i dag.

? Det er altid meget hektisk op til åbningen, men vi har prøvet det to gange før, så det skal nok gå, siger Jens Østerby.

TDC Internet åbnede den første Boomtown-cafe på Axeltorv i København i september 2001 og den anden på Åboulevarden i Århus i december 2001.

Med åbningen af Boomtown-cafeen i Odense har TDC Internet nået sit oprindelige mål om at åbne netcafeer i de tre største danske byer.

Netcafeerne er bare en del af Boomtown-konceptet, der også dækker over et website og bredbåndsproduktet Boomtown ADSL.

Boomtowns site på nettet havde i februar 240.000 unikke besøgende og 4,8 millioner sidevisninger og er dermed den mest populære afdeling på Opasia.

Der er 53.000 medlemmer, hvoraf de 8.000 betaler mellem 29 og 44 kroner i måneden.

Netcafeer som franchise

Også på netcafeerne er tilstrømningen lige så stor, som TDC Internet havde håbet på. Netcafeerne skal have driftsoverskud (positiv EBITDA) i løbet af 12 måneder, og som det går nu, vil det også lykkes, fortæller Jens Østerby.

De nuværende tre Boomtown-cafeer er hundrede procent ejet og drevet af TDC Internet, men i fremtiden vil der måske dukke cafeer op, som er drevet på franchise-basis.

? Vi har fået mange henvendelser fra folk, der godt kunne tænke sig at åbne cafeer under Boomtown-franchiset. Vores interesse er at opbygge communities på nettet, og vi ser det ikke som et must, at vi selv skal drive cafeerne, siger Jens Østerby

Medlemsrabatter

I april vil TDC Internet starte en ny shopløsning, hvor Boomtown-medlemmer, ifølge Jens Østerby, vil få markante rabatter på spil, merchandise og andre produkter.

- Det er en fantastisk verden, vi arbejder med, og vi ser lyst på fremtiden. Vi har ramt en målgruppe, og det giver nogle meget gode spin-off muligheder, siger Jens Østerby.

TDC Internet har etableret sin egen gruppe i spillet Counter-Strike under navnet Team Boomtown. Herudover sponsorer TDC Danmarks bedste Counter-Strike-gruppe, SoA, med et beløb, som ifølge Jens Østerby, er det største af sin slags i Danmark.

Relaterede links

Boomtown på Opasia




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere