Få har mulighed for at arbejde hjemme

Selvom 60 procent af de danske virksomheder giver mulighed for at arbejde hjemme, benytter de den ikke, viser en ny dansk undersøgelse. Samme virksomheder oplyser dog, at de allerede i år forøger investeringerne i hjemmearbejdsplader i år.

Lidt over halvdelen af de danske virksomheder har etableret hjemmearbejdspladser. De benytter dem bare ikke. En undersøgelse foretaget af Telenor Business Solutions viser, at mere end hver tredje virksomhed har under 10 hjemmearbejdspladser.

Undersøgelsen er foretaget blandt 911 danske virksomheder, og specielt mindre og mellemstore virksomheder med under 350 ansatte halter bagefter. Her har mere end halvdelen under ti hjemmearbejdspladser. Gennemsnitsvirksomheden i den gruppe havde mere end 50 ansatte.

Astrid Viberg, der som CRM Consulting manager i Telenor Business Solutions har forestået undersøgelsen, oplyser, at det totalt set er den grafiske industri samt undervisningssektoren, der har indført flest hjemmearbejdspladser. Ser man nøjere på de små og mellemstore virksomheder skiller IT-industrien sig ud med mange hjemmearbejdspladser, og blandt de store virksomheder fører pengeinstitutterne og investeringsselskaberne an.

Undersøgelsen viser dog, at infrastruktur til etablering af hjemmearbejdspladser ligger meget højt på ønskelisten over virksomhedernes IT-investeringer i år. Det drejer sig blandt andet om indkøb af Citrix-systemer, bærbare computere og netværk. Derfor er forventningerne da også store til, at udbredelsen af hjemmearbejdsplader er i stigning.

- Vi kan se, at der er sat penge af til investeringer i hjemmearbejdspladser i år. Og vores undersøgelse viser, at det især er de mindre og mellemstore virksomheder, der i år kommer i gang med investeringerne, siger Astrid Viberg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere