I-data beder børsen om pause

I-data har bedt fondsbørsen om en børspause. Endnu mangler det endelige regnskab fra selskabet, og selskabets kapitalberedskab er endnu uafklaret. Pausen varer, indtil I-data senere i dag forklarer sig via endnu en fondsbørsmeddelelse.

Aktiemarkedet afventer forklaringer på flere forhold i I-data. En del af forklaringerne kommer måske senere i dag, hvor selskabet har lovet en fondsbørsmeddelelse. Indtil den kommer, har selskabet bedt om at få standset handlen med I-datas aktier. Det har fondsbørsen efterlevet.

Selskabet blev i påsken presset til at udsende et ufærdigt og allerede forsinket regnskab, der ikke klædeligt var påhæftet en alvorlig revisionspåtegning. Revisorerne konkluderede, at regnskabet ikke opfyldte kravene i årsregnskabsloven og de danske regnskabsvejledninger. Der manglede følgende:

? Anvendt regnskabspraksis
? Regnskab for moderselskabet
? Noteoplysninger
? Fuldstændig pengestrømsopgørelse.

Desuden tog revisorerne forbehold for regnskabets manglende fuldstændighed. Blandt andet har I-datas største datterselskab, Eicon Networks i Canada, endnu ikke aflagt et revideret regnskab.

Endelig bemærkede revisorerne, at regnskabet var aflagt "under forudsætning af fortsat drift", da selskabet har en meget stram likviditet.

Retssag undervejs

Udover svar på revisionspåtegnelserne er det uvist, hvordan et kommende slagsmål i voldgiftsretten mellem I-data og en stor-kunde ender.

I-data købte i 2000 det nuværende datterselskab MPI Tech. Men ifølge en revisionsrapport, som I-data har fået lavet, viser det sig, at MPI Tech har et udestående med en stor kunde på op mod 280 millioner kroner, som kunden nægter at betale.

Kunden, som I-data ikke ønsker at oplyse navnet på, hævder derimod, at I-data har bogført 50 millioner kroner for meget. Heraf 31 millioner kroner i det i forvejen anstrengte regnskab for 2001.

Uenighederne, der nu ender i voldgiftsretten, omfatter perioden oktober 1997 til september 1999, fremgår det af den regnskabsmeddelelse, som I-data sendte ud i påsken.

Sagen ventes afgjort inden for det næste år. I værste fald må I-data slette bogførte indtægter på sammenlagt 50 millioner kroner i regnskaberne for 2000 og 2001. Penge, som selskabet ikke har fået i hånden, men som man har regnet med.

I bedste fald kan selskabet, der forleden offentliggjorde et gigant-underskud for 2001 på 796 millioner kroner, se frem til en check på op til 280 millioner kroner.

De 280 millioner er det beløb, som I-data, ifølge en revisionsrapport selskabet har fået lavet af kundens salgsrapporter, har til gode.

Læs mere om I-datas i forbindelse med selskabets fondsbørsmeddelelse senere i dag på Computerworld Online.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S