Hi3G søger medarbejdere i Danmark

Teleselskabet Hi3G, der i Danmark har en UMTS-licens, har ansat folk til ledende stillinger i Danmark. Flere af dem kommer fra Orange. Nu søges medarbejdere til resten af organisationen.

Med ansættelsen af Torben Landry Bjerre som regional manager, Johnny Schaadt som personalechef samt Ann-Louise Hansen som general counseller, er teleselskabet Hi3G gået i gang med at bygge sin organisation op i Danmark.

Selskabet købte sidste år en af de fire danske UMTS-licenser til trejdegenerations mobiltelefoni, der muliggør multimedieindhold til mobiltelefoner.

Både Torben Landry Bjerre og Ann-Louise Hansen er hentet fra stillinger i det franskejede teleselskab Orange. Torben Landry Bjerre får ansvaret for etableringen af UMTS-nettet i Danmark, en øvelse han har været med til i Orange. Johnny Schaadt er hentet fra Ernst & Young.

Hi3G, der i Danmark ledes af Christian Jørgensen, som trådte til i februar i år, oplyser, at det i løbet af dette år rekrutterer et stort antal medarbejdere inden for marketing, salg og indholdstjenester til selskabets danske afdeling.

Selskabet oplyser, at det allerede har fået 350 uopfordrede ansøgninger til stillingerne.

Hi3G er ejet af britiske Hutchison Whampoa (60 procent) og svenske Investor AB (40 procent). Hi3G samarbejder med andre Hutchison Whampoa virksomheder med 3G-licenser i Australien, Østrig, Hong Kong, Israel, Italien og Storbritannien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S