Efter en lang og sej tur i et marked præget af stiv modvind er udsigten fra chefkontorerne i en række af de førende danske IT-virksomheder nu ved at vende sig fra overskyet med risiko for slud til begyndende opklaring med stor chance for sol over land og by.
Sådan lød meldingen, da topcheferne fra en række af de førende danske IT-virksomheder på foranledning af investeringsbanken Gudme Raaschou onsdag mødtes i København for at diskutere fremtidsudsigter og perspektiver i et marked, der nu længe har været i knæ.
Og det går fremad, lød den entydige melding.
Virksomhedslederne havde således store forventninger til, at markedet og kunderne snart igen vil være på højkant med skærpet indkøbslyst.
- Vi ser klart lys for enden af tunnelen, men vi er ikke blåøjet sikre efter 2001. Vores fornemmelse er imidlertid klart, at kunderne nu siger "det var det" om 2001. Nu kigger de fremad. Det gør vi også. Vi forventer, at vores marked vil vokse væsentligt i de kommende år, sagde Peter L. Ravn, administrerende direktør i SimCorp.
Samme melding kom fra de øvrige topchefer, der alle gav udtryk for optimisme.
- I bund og grund ser det fornuftigt ud. Basalt set tror vi på en fornuftig økonomisk udvikling over måske 10-20 år, hvor vi alle bliver rigere. Undervejs er der tidevandsbølger, hvor det går op og ned, og man ved ikke, hvornår de kommer. Det har jo gået ned i det seneste år. Og nu vender det snart, sagde Per Thejs Knudsen, administrerende direktør i Maconomy.
Ny fokus efter feberrus
For mange virksomheder har det sidste års krise dannet grundlag for ofte helt livsnødvendige omstruktureringer og skarpe fokuseringer af forretningen i forhold til før, krisen begyndte at kradse, og alle investerede massive summer i IT.
Det har IT-leverandørerne i høj grad kunnet mærke. Deres kunder er nemlig trods en begyndende købelyst blevet særdeles forsigtige og omhyggelige, når de køber ind.
Og det har ændret kravene til IT-leverandørerne, der allerede nu er begyndt i langt højere grad at fokusere på kundernes behov fremfor - som det ofte var tilfældet i feberrusen før krisen - at fokusere på deres produkter, lød IT-topchefernes vurdering.
- Samtidig er kundernes beslutningsfaser blevet meget længere, sagde administrerende direktør i EDB Gruppen, Jens Frølund, der i de seneste par år har været i gang med at vende sin virksomhed fra at have været produktorienteret til at være en kundetilrettet organisation.
- Det var simpelthen nødvendigt, efter at EDB Gruppen i 2000 fik sit første underskud i 23 år. Og det virkede. I dag er vi igen en god forretning, sagde han.
Kunderne i centrum
Samme holdning kom fra flere øvrige af toplederne - blandt andre Carsten Dilling fra Columbus IT Partner, der længe har kæmpet med underskud, og nu er i fuld gang med at trimme forretningen med det eneste mål igen at blive profitabel.
Det skal blandt andet ske ved hjælp af en ændret salgs-strategi, der fremover skal være orienteret mod kundernes behov fremfor produkterne.
Også SimCorp har kunnet mærke forandringer i kundernes indstilling til virksomheden.
- Kunderne vil være mere sikre, inden de køber noget i dag. Forløbet tager længere tid, hvor vi skal bruge flere ressourcer, og kunden skal bruge flere ressourcer. Til gengæld kører det så også som regel igennem, sagde Peter L. Ravn fra SimCorp.
Disse administrerende direktører talte til seminaret hos Gudme Raaschou:
- Per Thejs Knudsen, Maconomy.
- Peter Grøndahl, Danware.
- Peter L. Ravn, SimCorp.
- Carsten Dilling, Columbus IT Partner.
- Jens Frølund, EDB Gruppen.
- Lars Thrane, Thrane & Thrane.
- Niels Krüger Andersen, Danionics.
- Jørgen Elbæk, RTX Telecom.