Nyt HD-format til videokameraet

Sony og Panasonic har i samarbejde udviklet et nyt HD-format til deres videokameraer. Det skal gøre dem bedre i stand til at optage i high definition.

Noget kan tyde på, at vi snart får langt flere HD-videokameraer at vælge imellem, for Sony og Panasonic har netop præsenteret deres nye fælles format til HD, og det kaldes AVCHD.

Formatet er målrettet HD-kameraer, og gør dem i stand til at gemme optagelser i high definition på dvd-skiver, som har en diameter på otte centimeter.

Til at komprimere optagelserne bruger AVCHD et codec af typen MPEG4 AVC/H.264, der er mere effektivt end MPEG2, som normalt bruges til optagelser på dvd-skiver i dag.

HD-optagelser indeholder fire gange mere data end en almindelig videooptagelse, og derfor er det nødvendigt med et codec, som kan komprimere datamængden, så man ikke blot har plads til få minutters optagelser af tante Odas fødselsdag.

Med AVCHD er det muligt at optage 20 minutters HD-video på en dvd-skive, som har en diameter på otte centimeter. Sony er allerede i gang med at udvikle et kamera, der gør brug af AVCHD.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S