Ebone går en usikker fremtid i møde

Den danskstiftede backboneleverandør Ebone trues af moderselskabet KPNQwests krise. KPNQwest, der ejer Ebone, har gennem længere tid lidt under store finansielle problemer. En gæld på 16,3 milliarder kroner førte torsdag til, at KPNQwest søgte om at gå i betalingsstandsning.

? Vi har gældsproblemer. Lige nu har vi penge til at fortsætte, men vi kan ikke garantere situationen for resten af året. Der er en risiko for, at vi løber tør.

Sådan sagde Piers Schreiber, kommunikationschef hos telegiganten KPNQwest, i sidste uge. Udtalelsen kom efter, at selskabet den 15. maj udsendte en meddelelse til investorerne om, at kassebeholdningen er faretruende tæt på at løbe tør.

Torsdag søgte KPNQwest om betalingsstandsning.

KPNQwest har 300.000 kilometer fiber i jorden, men kunderne udebliver, og som de andre teleselskaber, der sælger datatrafik på egne fibernetværk, lider KPNQwest under en stor gældsbyrde. Selskabet har således en gæld på 2,2 milliarder euro (16,3 milliarder danske kroner).

Ifølge Financial Times ligger selskaber som Verizon, AT&T og BT Group i øjeblikket i forhandlinger om et opkøb.

Ebone ramt

For den danskstiftede backboneleverandør, Ebone, betyder KPNQwests krise, at selskabet går en usikker fremtid i møde. Ebone blev den 15. marts endeligt overtaget af KPNQwest, der dermed erhvervede sig et 25.000 kilometer europæisk fibernetværk og en kundebase, der inkluderer nogle af Europas største teleselskaber.

Hos Ebone, der har 50 danske kunder, og som på det nordiske marked blandt andet leverer tjenester til Siemens, Nokia, Yahoo og SOL, er man klar over situationens alvor.

? Status er, at vi ikke har fundet nogen løsning endnu. Der er tre muligheder for at sikre vores fremtid. Vi kan håbe på, at vores største investorer KPN og Qwest skyder flere penge i os. Vi kan lede efter en tredje stor investor, eller vi kan sælge dele af virksomheden fra. Hvilken løsning, det bliver, er på nuværende tidspunkt spekulation, som jeg ikke har belæg for at foretage, siger Peter Sivebæk, salgsdirektør hos Ebone i Danmark.

Denne artikel er en opdateret version af en artikel fra det trykte Computerworld

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S