Slut med net-tv i arbejdstiden

I løbet af sommeren får adskillige firmaer belastet netværksforbindelsen, når de ansatte ser streamede sportsudsendelser på nettet. Men nu sættes der en stopper for net-tv i arbejdstiden.

Under sommerens VM-fodbold og Tour de France bliver netværksbelastningen massiv hos flere virksomheder, når de ansatte sætter sig for at se de streamede sportsbegivenheder i stedet for at svede foran computeren.

Men det er snart forbi med net-tv i arbejdstiden, hvis det står til Blue Coat Systems. Virksomheden er klar med en række Blue Coat SG-enheder, der kan bremse de ansattes smag for net-tv.

Det sker ved at blokere videoindhold baseret på den type webside, som det hentes fra. Det er også muligt at stoppe videokiggeri på bestemte tidspunkter af dagen.

Hvis arbejdsgiveren tillader, at medarbejderne ser lidt sport i arbejdstiden, kan systemet også bruges til at dele live streaming video.

Blue Coat SG-enhederne klarer flere forespørgsler for det samme videofeed og behøver kun at downloade en strøm og derefter dele den internt. Denne teknologi hedder "stream splitting", og det betyder, at netværksforbindelsen ikke bliver belastet i samme omfang, som hvis mange medarbejdere hver især hentede live streaming video samtidig.

Ifølge Blue Coat Systems kan SG-enhederne ud over at blokere og filtrere video også stoppe virus, spyware og andre trusler fra internettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S