Anholdt for WiFi-snylteri

Gentagende gange udnyttede amerikaner en kaffebars trådløse netværk uden at købe noget. Men den går ikke. Politiet blev tilkaldt, og manden er nu sigtet for tyveri.

WiFi-snylteri er udbredt, men det kan få konsekvenser.

Det oplevede en amerikaner, der gentagende gange udnyttede det trådløse netværk hos kaffebaren Brewed Awakenings.

I stedet for at gå indenfor og købe en kop kaffe parkerede han sin bil udenfor, tændte for sin bærbare computer og udnyttede den trådløse internetforbindelse, som tilbydes de betalende kunder.

Men den går ikke. Politiet blev tilkaldt, og i første omgang slap manden med en advarsel. Det forhindrede ham dog ikke i at vende tilbage for igen at sidde uden for kaffebaren og snylte på det trådløse netværk.

Igen måtte politiet rykke ud efter henvendelse fra ejeren af Brewed Awakenings, og ifølge Katu.com blev manden denne gang sigtet for tyveri af en serviceydelse.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job