Anholdt for WiFi-snylteri

Gentagende gange udnyttede amerikaner en kaffebars trådløse netværk uden at købe noget. Men den går ikke. Politiet blev tilkaldt, og manden er nu sigtet for tyveri.

WiFi-snylteri er udbredt, men det kan få konsekvenser.

Det oplevede en amerikaner, der gentagende gange udnyttede det trådløse netværk hos kaffebaren Brewed Awakenings.

I stedet for at gå indenfor og købe en kop kaffe parkerede han sin bil udenfor, tændte for sin bærbare computer og udnyttede den trådløse internetforbindelse, som tilbydes de betalende kunder.

Men den går ikke. Politiet blev tilkaldt, og i første omgang slap manden med en advarsel. Det forhindrede ham dog ikke i at vende tilbage for igen at sidde uden for kaffebaren og snylte på det trådløse netværk.

Igen måtte politiet rykke ud efter henvendelse fra ejeren af Brewed Awakenings, og ifølge Katu.com blev manden denne gang sigtet for tyveri af en serviceydelse.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect