Computeren læser dine tanker

I London udstilles netop nu en computer, der kan aflæse folks tanker ved at analysere deres ansigtsudtryk. I fremtiden kan det bruges, når man skal handle over nettet.

Hvis du skal på sommerferie i London, skal du måske overveje at slå et smut forbi Royal Society Summer Science Exhibition. Her udstilles en computer, der ifølge BBC News er i stand til at "læse" tankerne på de besøgende.

Et kamera er forbundet til computeren, der inddeler et ansigt i 24 punkter som næsetippen, øjenbryn og mundvigene. Den kan genkende tyve forskellige ansigtsbevægelser, eksempelvis et nik, et løftet øjenbryn eller et træk ved mundvigene.

Kombinationen af disse bevægelser, som menes at repræsentere underlæggende følelser, bliver lagt ind i et softwareprogram, der så "læser" tankerne hos personen, der har stillet sig op foran computeren. Det bliver vurderet, hvilket humør vedkommende er i.

I fremtiden kan teknikken blive anvendt kommercielt, når forbrugere skal handle over nettet. Med et webkamera foran sig kunne en webside skifte udseende, alt efter hvilket humør man er i. Især sælgere vil forelske sig i computeren, der kan lure, hvornår ens humør er i top til at svinge dankortet.

Der kan læses mere om udstillingen Royal Society Summer Science Exhibition her.

Det var i øvrigt også en computer, der blev anvendt, da en hollandsk forsker ville afkode Mona Lisas gådefulde smil, som det optræder i Leonardo Da Vincis berømte maleri. Det kan der læses mere om her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere