Smart smartphone

Generelt er vi både tilfredse med og imponerede over Nokia N80, men der er stadig plads til forbedringer.

Smart smartphone

Nokia har haft lidt svært ved at finde ud af, hvor man ville hen med sine smart­phones. Men den nye Nokia N80 er både på teknik, brugervenlighed og design et af de bedste forsøg, finnerne til dato har gjort.

Telefonen – hvis man da kan kalde den det – er udstyret med både 3G, EDGE og quad-band GSM. Men ikke nok med det. Telefonen har også indbygget trådløst netværk, Wi-Fi og det tilmed i den hurtige 802.11g-standard, der giver hastigheder på helt op til 54 Mbit/s.

Det kan måske umiddelbart lyde lidt voldsomt at stoppe trådløst netværk i en mobiltelefon, men der er en idé med galskaben. Telefonen understøtter nemlig også UPnP, eller Universal Plug and Play. UPnP er en ny teknologi, som skal binde vores multimedie-produkter sammen trådløst.

Idéen er i bund og grund, at man skal kunne se eller høre film og musik på alle enheder – computer, tv-apparat, mobil­telefon og så videre – uanset hvor filen konkret ligger.

En musik-fil, man har hentet ned på computeren, kan også aflyttes på mobilen – eller omvendt. Man kan printe direkte fra mobilen til en UPnP-kompatibel printer, der er tilsluttet netværket – uden at bekymre sig om drivere eller opsætning.

UPnP er stadig i sin vorden, og der findes endnu ikke mange tv-apparater, printere eller musikanlæg, der understøtter standarden. Men de kommer, for industrien er blevet enige om at følge standarden.

Træk og slip

Der er kun indbygget 40 megabyte hukommelse i telefonen, og de bliver hurtigt fyldt op med enten billeder og video fra kameraet eller musik-filer, der overføres fra pc’en via USB-kablet.

USB-forbindelsen understøtter Mass Storage Class, og det betyder, at man kan trække og slippe filer til og fra telefonen direkte i Stifinder – uden at bruge særlige programmer. Hukommelsen kan udvides med miniSD-kort, der fås i op til to gigabyte.

Nokia har haft begrænset held med softwaren i sine tidligere smartphones, men med den tredje udgave af Series 60-softwaren er finnerne på rette vej.

Især den indbyggede browser er værd at bemærke. Nokia har nemlig indbygget en såkaldt MiniMap-funktion, som kan skrumpe almindelige websider, så man også kan se dem på den lille skærm.

Funktionen er naturligvis ikke optimal, men det fungerer faktisk ganske godt, så længe navigationen ikke foregår med flash, java eller andre fancy ting.

Skærmen er nu ikke så lille endda, og faktisk er opløsningen højere end QVGA, som er det almindelige på eksempelvis Qtek-smartphones. Det betyder, at teksten står knivskarpt, og det er en fornøjelse at læse selv lidt længere e-mails.

Ligesom skærmen har det indbyggede kamera også høj opløsning, det vil sige tre megapixels. Der er indbygget en såkaldt LED-blitz, og lige under kameraet er ­anbragt en knap, der omstiller mellem makro- og landskabsfotografering. Desværre er der ikke autofokus, og det betyder, at billederne let bliver rystede og utydelige – og så hjælper det ikke meget, at opløsningen er høj.

Til gengæld tager kameraet nogle ganske udmærkede videoklip med 15 frames per sekund og en opløsning på 352×288 pixels. Videofilerne kan sagtens bruges til andet end sjov og ballade - og let redigeres på pc’en.

Små taster

Generelt er vi både tilfredse og imponerede over Nokia N80, men der er stadig plads til forbedringer. For det første er tal-tasterne alt for små, og ofte reagerer de ikke, med mindre man trykker meget præcist, hvilket gør det svært at nå en høj skrivehastighed.

Et andet punkt er hastigheden i menuer og programmer. Det er, som om der ikke er nok processorkraft i maskinen – og det betyder, at det ofte tager lidt for lang tid, før den reagerer.

Endelig er der enhver smartphones akilleshæl: Batteriet. 3G, Wi-Fi og højopløsningsskærm sluger strøm. Nokia påstår, at der er op til otte dages standby-tid, men med et ganske almindeligt forbrug var vores oplevelse, at vi knap nok kunne komme op på det halve.

Faktisk måtte den en tur i laderen hver anden dag, hvilket betyder, at man skal have laderen med på en weekendtur. Det kan sagtens gøres bedre.

Disse småfejl kan Nokia godt rette til, og når det sker, er vi klar med top­karakteren

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S