Hvor er harddisken, Kiss?

Danske KiSS Technology er både elsket og hadet for sine avancerede harddiskoptagere. Elsket for de mange funktioner, hadet fordi de ofte ikke virker. Den nyeste model lover desværre også mere, end den kan holde.

Hvor er harddisken, Kiss?

Sidste år købte amerikanske Linksys den danske dvd- og mediecenterproducent KiSS og reddede dermed virksomheden fra økonomisk ruin. Produktionen foregår stadig i Danmark, og det er også danske teknikere, der står bag KiSS' nyeste model, KiSS DP-600.

DP-600 er den første maskine i den nye 600-serie, der skal afløse de populære, men ekstremt fejlbehæftede DP-558-modeller.

Da DP-558 kom på markedet, var den fyldt med fejl, og en hurtig Google-søgning på "KiSS DP-558" viser da også, at det vrimler med dårlige oplevelser og utilfredse kunder.
Man kan undre sig over, at KiSS tilsyneladende ikke har lært, at man ikke skal sende en maskine på markedet med graverende fejl. DP-600 fortsætter nemlig i samme gænge som DP-558.

Men først et blik på specifikationerne, der i sig selv er ret imponerende. Der er i bund og grund tale om en dvd-afspiller med en række avancerede funktioner: For det første understøtter den HD-TV, og billedet sendes gennem HDMI-kabel, der giver den absolut bedste oplevelse.

Men dette er ikke den væsentligste tilslutning. Det er derimod henholdsvis netværkstilslutningen – der enten foregår med kabel eller over trådløst netværk – samt USB-stikket.

Netværksadgang giver mulighed for at koble maskinen direkte på både lokal- og internettet, og dermed åbner der sig en helt ny verden. Eksempelvis kan man streame DivX-film fra en stationær computer, der også er koblet på netværket. Man kan også bruge KiSS'en til at vise alle billeder, der ligger på computeren – uden at besvære sig med at brænde dem over på en cd eller lignende.

Det hele streames bare over lokalnettet. Og internetforbindelsen kan bruges til at hente en avanceret vejrudsigt, tv-guide, børskurser og mange andre sjove og brugbare ting.

Netforbindelsen er det unikke ved Kiss' produkter. Der findes ikke mange dvd-­afspillere, der også lige kan gå på nettet. Og så fungerer det tilmed rigtig godt.
Man deler blot biblioteket på netværket med KiSS' PC-LINK-program, og så kan man streame video, lyd eller billeder direkte til fjernsynet.

HD-film kan ikke afspilles

Denne mulighed overflødiggør næsten USB-porten, men også kun næsten. For med den kan man slutte en ekstern harddisk eller en MP3-afspiller direkte til maskinen og afspille indholdet, uanset om det er lyd, video eller billeder. DP-600 understøtter rigtig mange formater, så vi oplevede ikke den slags problemer under vores test.

USB-tilslutningen er en funktion, man savner i mange andre avancerede dvd-afspillere og harddiskoptagere.
Til gengæld savner man én væsentlig ting i DP-600: En harddisk. Forgængeren, DP-558, havde enten 80 eller 200 gigabyte harddisk indbygget, men DP-600 har ingen! Hvorfor?

Det er ganske enkelt ikke til at forstå, at KiSS er gået et skridt tilbage i udviklingen. KiSS siger, at der kommer modeller, der kan det samme som DP-600, bare også med harddisk. Et godt råd er derfor at vente på en af dem.

Det er der nemlig flere gode grunde til: Det drev, som DP-600 har indbygget, er et almindeligt dvd-drev. Det betyder, at det ikke kan afspilles spillefilm i HD-kvalitet, simpelthen fordi HD fylder mere, end der kan være på en almindelig dvd. Hvis man vil se HD-film, skal de altså afspilles fra en harddisk med masser af plads.

Den anden årsag er, at man ellers bliver nødt til at gå ud og købe en harddiskoptager, der skal stå sammen med KiSS'en og fylde op. Det er ganske givet væsentligt dyrere, og samtidig mister man mulig­heden for at bruge KiSS’ legendariske elektroniske programguide (EPG), der er genial til at programmere tv-optagelser.

Den sidste gode grund til at vente lidt, er de mange fejl og problemer, der er med DP-600. Vi oplevede flere gange, at maskinen skulle genstartes. Vi havde store problemer med at få HDMI-tilslutningen til at virke, det trådløse netværk var ligeledes ustabilt og gav hakker, og endelig larmede dvd-drevet så meget, at det overdøvede lyden fra filmen i flere omgange.

Når KiSS får rettet disse fejl – og installeret en harddisk og måske et Blueray- eller HD-DVD-drev i maskinen – så er DP-600-serien klart blandt de mest avancerede mediecentre – og prisen kan sagtens konkurrere med Microsoft-modellerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen