Musenes Batmobil

Endnu en gang er det lykkedes at putte en bunke nye funktioner, vi ikke vidste, at vi havde brug for, ind i pc-brugerens bedste ven. PC World er klar med den første danske anmeldelse af Logitechs nyeste mus.

Hvis musen var en bil, ville Logitechs nye flagskib cruise rundt på Imperials lærred med tonede ruder, raketkaster, efterbrændere og alufælge så store som møllehjul.

Endnu en gang er det nemlig lykkedes at putte en bunke nye funktioner, vi ikke vidste, at vi havde brug for, ind i pc-brugerens bedste ven.

Men den mest interessante nyhed er ikke til at spotte ved første øjekast.

Den ligger nemlig indbygget i scroll-hjulet, der ikke blot er af metal og en smule tungere end vanligt. Hjulets aksel er også tilsluttet en lille motor, der slår det vanlige ”klik” fra, så hjulet kan rulle fuldstændig frit, og det er smart hvis man skal løbe gennem en ordentlig bunke billeder i sit indekseringsprogram eller hele vejen fra A til R blandt tusindvis af sange i Windows Media Player.

Desuden er det forbløffende rart at arbejde med den totalt friktionsløse scrollfunktion under webbrowsing. Musesoftwaren er let at tilpasse og anvende, så man lærer hurtigt at skifte mellem frigear og det mere præcise, vanlige klik. Desuden er friløbet fantastisk at lege med, hvis en triviel telefonsnak trækker ud.

Man vil også bemærke en ekstra rulleknap på musens side, hvormed man kan skifte mellem åbne programmer og dokumenter.

Det svarer til Windows-genvejen Alt+Tab, men har man ikke vænnet sig til den, er det både hurtigere og mere overskueligt at anvende musens lynskift end at skifte mellem vinduer ved almindelige museklik, træk og slip. Det er formentlig også mere skånsomt mod hånden.

Rasende flot ergonomi

Designmæssigt er MX Revolution så ergonomisk, at det næsten er for meget af det gode. Undertegnede fandt den behagelig, men havde ikke på fornemmelsen, at den passede som fod i hose.

Forklaringen er måske, at musen er tilpasset hænder, der er en lille smule mindre end de ellers meget gennemsnitlige af slagsen, der er skruet på Deres udsendtes underarm.

Revolution MX er – som producentens forrige topmodeller – trådløs med genopladeligt batteri, dockingstation og lasersensor.

Desuden er den rasende flot, og kombinationen af gummi, metal og formstøbt plastik pynter på selv det mest rodede skrivebord. Det kan til gengæld undre, at Logitech har droppet sit vanlige, ledningsforbundne radiobase til fordel for en lillebitte usb-dongle, der let finder plads længere fra musen, end godt er.

Men det er så også den eneste hardwareorienterede plet, der er at sætte på et ellers meget gennemført produkt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere