Gadget til overlevelsesturen

Hvis du vil være helt sikker på at klare overlevelsesturen, så skal du have den her gadget med dig.

Køn er den måske ikke, men denne gadget er en sand ven, hvis du kommer ud for naturkatastrofer eller bare vil være sikker på at overleve overlevelsesturen.

The Cell Phone-Charging Hand-Crank Radio er navnet på denne klods, der fungerer som radio. Den er indstillet til at modtage særlige vejrvarsler via radioen, og den kan modtage både AM- og FM-kanaler.

Indbygget i radioen findes en kraftig lommelygte, der kan lede én på rette vej, selv om man befinder sig i buldermørke.

Mest smart er det, at radioen kan lade ens mobiltelefon op. Så hvis man står ude i ødemarken, og mobilens batteri giver op, er der ikke grund til panik.

Ifølge Coolest-gadgets.com skulle det være muligt at oplade de fleste mobiltelefoner ved hjælp af radioen.

Hvis man er så uheldig at komme til skade på en vandretur i ødemarken, kan man udløse alarmknappen på radioen.

Herefter vil en sirene gå i gang, og en rød lampe vil begynde at blinke for at signalere ens position.

The Cell Phone-Charging Hand-Crank Radio oplader selv sit eget batteri, ved at man drejer på dens håndsving. På den måde er man sikker på hele tiden at have strøm.

Man kan dog også smide 3 AA batterier i radioen, hvis man gider hive i håndsvinget.

Det koster 50 dollar, cirka 300 kroner, at få The Cell Phone-Charging Hand-Crank Radio med på farten.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S