Billig IP-telefoni på mobilen fra november

Telia tilbyder fra 1. september en ny service, hvor mobiltelefonen kan koble sig på et trådløst netværk og foretage billige IP-opkald. Det lader sig gøre takket være UMA-teknologien.

Billig IP-telefoni på mobilen fra november

Antallet af fastnettelefoner i Danmark er faldende, mens antallet af bredbåndsforbindelser og mobilabonnementer vokser og vokser. Den udfordring har telegiganten TeliaSonera, i Danmark bare kendt som Telia, besluttet at vende til en fordel.

Gennem det seneste halvanden år har Telia testet den såkaldte UMA-teknologi og er nu klar til at lancere IP-telefoni på mobilen i Danmark. Det sker officielt til september, med levering i november.

UMA-teknologien sikrer, at du, når du er hjemme, kan tale gratis via husets bredbåndsløsning – og via en normal mobil-forbindelse, når du er uden for hjemmets rækkevidde, som Telia opgiver til typisk 25-50 meter.

I hjemmets zone kommunikerer den specielle UMA-telefon med omverdenen via telefonens indbyggede WiFi-forbindelse og en bredbåndsløsning.

Det særligt smarte ved UMA-teknologien er, at overgangen sker usynligt for brugeren. Du kan derfor bevæge dig uden for hjemmezonens WiFi-dækning uden at miste samtalen. Hjemmezonen fungerer derfor i princippet som en ekstra mobilmast, og kun en diskret tone gør dig opmærksom på, at du nu ikke længere kan tale til den billige IP-takst.

Priser fra 149 kroner om måneden

Prisen bliver for den lille Home Free løsning til to personer 149 kroner om måneden – og for den store løsning med op til fem brugere er prisen 199 kroner om måneden. Med i prisen får du fri telefoni til samtlige fastnetnumre i Danmark samt en trådløs router. Routeren er åben og kan derfor også konfigureres til at blive brugt med husstandens pc’ere.

Oveni prisen skal du desuden lægge en oprettelse på 199 kroner samt 499 kroner for en UMA-mobiltelefon sammen med abonnementet. I første omgang kan Telia kun levere slider-telefonen Samsung P200, men på sigt kommer både Nokia 6136 og Motorola A910.

Derudover er det muligt at tilkøbe fri viderestilling fra hjemmebasen til din mobiltelefon for 50 kroner om måneden, samt for 80 kroner om måneden at få fri telefoni til fastnetnumre i 22 lande, blandt andet USA og Australien. Samtidig kan venner ringe til dig til fastnettakst, mens familien i hjemmezonen ringer gratis ud til fastnetnumre.

Bredbånd obligatorisk

Ud over UMA-udgifterne skal du desuden have en bredbåndsløsning. Her tilbyder Telia en række samletilbud med pæn rabat, men vil du hellere anvende din eksisterende løsning fra eksempelvis TDC, Tele2 eller Fullrat, understøtter Home Free også det. Eneste forskel er, at Telia ikke garanterer samtalens kvalitet.

Produktet er rettet mod familien og en bolig. Du er derfor bundet til at have din Home Free-løsning ét sted, hvor routeren står og kan derfor ikke sætte en ekstra router op i sommerhuset eller i firmaet. Vicedirektør Peter Bredgaard fra Telia Danmark var dog ved lanceringen ikke helt afvisende over for at åbne op for muligheden for at tilkøbe flere bokse og opkoblingssteder, hvis der er kunder nok, som efterspørger det.

Ud over billig og nem telefoni indeholder Home Free desuden elementer som en fælles telefonsvarer, én samlet regning, samt viderestilling til udvalgte numre.

Kun én UMA-telefon tilgængelig

Desværre skal en telefon fødes med UMA-teknologien fra starten af og det betyder at softwaren ikke bare kan installeres på eksisterende telefoner med WiFi, som eksempelvis Nokias N-serie eller de populære Qtek-telefoner. Dermed er udvalget af UMA-telefoner i første omgang ret begrænset.
Telias test viser, at en UMA-telefon holder op til halvanden dag på en opladning.

Home Free kan bestilles via www.telia.dk eller Telias butikker fra d. 1. september - til levering i november.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics