Vi sjusker med vores kodeord

En ud af tre medarbejdere skriver kodeordet ned til deres arbejdscomputere. Det afslører en ny undersøgelse, som foreslår, at vi helt dropper kodeordene og satser på biometriske former for login.

Det er lidt ligesom at lægge nøglen under dørmåtten, når medarbejdere skriver kodeordet ned til deres arbejdscomputere. Og det er ikke noget lille problem.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters viser en amerikansk undersøgelse, at en ud af tre medarbejdere i en virksomhed sjusker med sikkerheden og gemmer kodeord på papir eller på mobile enheder som eksempelvis mobiltelefonen.

Selv i virksomheder, som tager it-sikkerheden seriøst og beder medarbejderne om ofte at skifte kodeord, går det galt. Undersøgelsen peger på, at selv mange skift af kodeord reelt ikke har nogen betydning for it-sikkerheden i en virksomhed.

Det er Nucleus Research og KnowledgeStorm, som står bag undersøgelsen, og de vurderer, at virksomheder i fremtiden bør satse på biometriske former for login på arbejdscomputerne. Det kan ske via fingeraftryksscannere og stemmegenkendelsesprogrammer, og det skulle højne den sjuskede it-sikkerhed.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS