Mobiltelefon på 40 kilo

I år har Ericssons første mobiltelefon 50 års fødselsdag. Det er en ordentlig klods på 40 kilo, men dengang var den supersmart. Se de gamle billeder her.

I dag har mobiltelefoner taljemål, der er anorektisk tynde, og de skal ikke veje meget over 120 gram, før de er total yt.

Sådan var det ikke for 50 år siden, da den svenske mobilproducent Ericsson var klar med sin første "mobiltelefon".

Den hed Mobile Telephony A eller slet og ret MTA, og der var kun et par hundrede abonnenter, der benyttede vidunderet. Det var især velstående læger og advokater, som havde råd til at prøve kræfter med fremtidens teknik.

Og kræfter skulle der til. MTA vejede over 40 kilo, så den var leveringsdygtig i en seriøs rygskade, hvis den blev båret forkert eller for længe.

Meningen var da også, at den skulle installeres i bagagerummet på en bil, så man kunne ringe fra forsædet. Det var ikke svært at betjene det enorme apparat, og brugerne skulle blot ringe op som på en almindelig telefon med drejeskive.

MTA's 50 års fødselsdag bliver i disse dage fejret med en måned lang udstilling i Stockholm - og der er da også noget at fejre.

I dag ejer mere en 2,5 milliarder mennesker en mobiltelefon, og det de senere år gået slag i slag for Ericsson, der i dag hedder Sony Ericsson og spytter musik-mobiltelefoner ud på samlebånd. De fleste ligger på den rigtige side af 120 gram.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S