Mobiltelefon på 40 kilo

I år har Ericssons første mobiltelefon 50 års fødselsdag. Det er en ordentlig klods på 40 kilo, men dengang var den supersmart. Se de gamle billeder her.

I dag har mobiltelefoner taljemål, der er anorektisk tynde, og de skal ikke veje meget over 120 gram, før de er total yt.

Sådan var det ikke for 50 år siden, da den svenske mobilproducent Ericsson var klar med sin første "mobiltelefon".

Den hed Mobile Telephony A eller slet og ret MTA, og der var kun et par hundrede abonnenter, der benyttede vidunderet. Det var især velstående læger og advokater, som havde råd til at prøve kræfter med fremtidens teknik.

Og kræfter skulle der til. MTA vejede over 40 kilo, så den var leveringsdygtig i en seriøs rygskade, hvis den blev båret forkert eller for længe.

Meningen var da også, at den skulle installeres i bagagerummet på en bil, så man kunne ringe fra forsædet. Det var ikke svært at betjene det enorme apparat, og brugerne skulle blot ringe op som på en almindelig telefon med drejeskive.

MTA's 50 års fødselsdag bliver i disse dage fejret med en måned lang udstilling i Stockholm - og der er da også noget at fejre.

I dag ejer mere en 2,5 milliarder mennesker en mobiltelefon, og det de senere år gået slag i slag for Ericsson, der i dag hedder Sony Ericsson og spytter musik-mobiltelefoner ud på samlebånd. De fleste ligger på den rigtige side af 120 gram.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S