Mobiltelefon på 40 kilo

I år har Ericssons første mobiltelefon 50 års fødselsdag. Det er en ordentlig klods på 40 kilo, men dengang var den supersmart. Se de gamle billeder her.

I dag har mobiltelefoner taljemål, der er anorektisk tynde, og de skal ikke veje meget over 120 gram, før de er total yt.

Sådan var det ikke for 50 år siden, da den svenske mobilproducent Ericsson var klar med sin første "mobiltelefon".

Den hed Mobile Telephony A eller slet og ret MTA, og der var kun et par hundrede abonnenter, der benyttede vidunderet. Det var især velstående læger og advokater, som havde råd til at prøve kræfter med fremtidens teknik.

Og kræfter skulle der til. MTA vejede over 40 kilo, så den var leveringsdygtig i en seriøs rygskade, hvis den blev båret forkert eller for længe.

Meningen var da også, at den skulle installeres i bagagerummet på en bil, så man kunne ringe fra forsædet. Det var ikke svært at betjene det enorme apparat, og brugerne skulle blot ringe op som på en almindelig telefon med drejeskive.

MTA's 50 års fødselsdag bliver i disse dage fejret med en måned lang udstilling i Stockholm - og der er da også noget at fejre.

I dag ejer mere en 2,5 milliarder mennesker en mobiltelefon, og det de senere år gået slag i slag for Ericsson, der i dag hedder Sony Ericsson og spytter musik-mobiltelefoner ud på samlebånd. De fleste ligger på den rigtige side af 120 gram.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job