Mobiltelefon på 40 kilo

I år har Ericssons første mobiltelefon 50 års fødselsdag. Det er en ordentlig klods på 40 kilo, men dengang var den supersmart. Se de gamle billeder her.

I dag har mobiltelefoner taljemål, der er anorektisk tynde, og de skal ikke veje meget over 120 gram, før de er total yt.

Sådan var det ikke for 50 år siden, da den svenske mobilproducent Ericsson var klar med sin første "mobiltelefon".

Den hed Mobile Telephony A eller slet og ret MTA, og der var kun et par hundrede abonnenter, der benyttede vidunderet. Det var især velstående læger og advokater, som havde råd til at prøve kræfter med fremtidens teknik.

Og kræfter skulle der til. MTA vejede over 40 kilo, så den var leveringsdygtig i en seriøs rygskade, hvis den blev båret forkert eller for længe.

Meningen var da også, at den skulle installeres i bagagerummet på en bil, så man kunne ringe fra forsædet. Det var ikke svært at betjene det enorme apparat, og brugerne skulle blot ringe op som på en almindelig telefon med drejeskive.

MTA's 50 års fødselsdag bliver i disse dage fejret med en måned lang udstilling i Stockholm - og der er da også noget at fejre.

I dag ejer mere en 2,5 milliarder mennesker en mobiltelefon, og det de senere år gået slag i slag for Ericsson, der i dag hedder Sony Ericsson og spytter musik-mobiltelefoner ud på samlebånd. De fleste ligger på den rigtige side af 120 gram.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S