Fly on the wings of Flybook

Flybook V33i er svær at slå, når det gælder opkoblings­muligheder, men kan ikke erstatte din bærbare, hvis du sidder­ meget ved ­computeren.

Første gang vi så Flybook på Cebit 2003, blev vi meget imponerede. Her var en lille, lækker computer, som syntes at have alt det, konkurrenterne manglede.

Siden da er computerens komponenter blevet opdateret flere gange. Desuden har den taiwanske producent Dialogue fået italienske samarbejdspartnere. Nu hvor Flybook endelig har nået Skandinavien, bliver den præsenteret som noget smart og glamourøst, som passer til moderne forretningsmænd og -kvinder.

Flybook er en lille computer. Den er næsten latterligt lille, i hvert fald hvad angår tastatur og skærm. Ganske vist kan du læse dokumenter på skærmen uden problemer, men det er noget pillearbejde at skrive på tastaturet. Eftersom tasterne er bittesmå, kommer du til at sludre en del, når du skriver hurtigt og taster forkert.

Vægten er desuden uforholdsmæssigt høj (1,2 kilo) i forhold til størrelsen. Men det er, fordi computeren er fremstillet af stål for at kunne klare lidt mere.

Billedskærmen er på 8,9 tommer, i bredformat, trykfølsom og desuden drejelig, så du kan folde den ned og forvandle din Flybook til en tavle-pc.

Den trykfølsomme skærm er nødvendig, eftersom det indbyggede joystick er rigtig dårligt. På undersiden af computeren finder vi en til formålet beregnet pegepen. Det kræver maksimal koncentration at navigere rundt med pennen, og vi savner den intuitive styreplade, som vi – og mange andre computerbrugere med os – har lært at elske.

I kommunikationskanalen findes alt, hvad du kan tænkes at behøve. Foruden et almindeligt Ethernet-stik er WLAN (802.11 b/g) og bluetooth (1,2) standard.

Og som om det ikke var nok, kan du indsætte et SIM-kort i siden af computeren og bruge den som mobiltelefon. På grund af den dårlige mikrofon er det beklageligvis meget svært for den, du ringer til, at høre, hvad du siger. Men muligheden for at oprette forbindelse – også hvor adgang til WLAN mangler – er utvivlsomt en interessant funktion.

Vores model understøtter kun GSM, men en model med understøttelse af HSDPA (turbo-3G) er på vej. Med vores model må vi pænt nøjes at tjekke mail langsomt. Det er for datakrævende at surfe på nettet uden 3G.

Ydelsesmæssigt er Flybook v33i ikke noget at hidse sig op over. Den strømbesparende ULV-processor fra Intel tikker derudaf med 1,1 GHz. Med en gigabyte arbejdshukommelse kan du uden problemer surfe og arbejde med dokumenter. Harddisken i vores testeksemplar er på 40 GB, men kan fås i op til 100 GB.

Batteritiden er desværre en skuffelse, det kræver mere end en time og 48 minutter at stille os tilfredse. Muligvis er søstermodellen A33i med Crusoe-processor bedre på dette punkt.

Det specielle ved Flybook er uden tvivl muligheden for at oprette forbindelse i tide og utide. Som rejseledsager er den fed, hvad angår størrelsen. Prisen er meget høj, men sammenligner vi for eksempel med Fujitsu Siemens Lifebook Q2010 med indbygget 3G-kort og kun lidt bedre ydelse til 46.000 kroner, fremstår Flybook som et ganske billigt alternativ, hvis du vil have en rigtig lille computer.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S