Tastatur til 6.800 kroner

Det meget omtalte tastatur Optimus 103 er blevet prissat til hele 6.800 kroner. Knapperne på tastaturet er små OLED-baserede skærme, der desværre kun kan vise sort/hvide farver.

Det har været meget hype om Art Lebedevs Optimus 103, der betegnes som et revolutionerende tastatur.

I stedet for almindelige knapper, så trykker du fingrene ned på små OLED-baserede skærme, der kan indstilles som genveje og vise ikoner for de programmer, som de henviser til.

På en fremvist prototype skulle skærmene være i farver, men nu viser det sig lidt skuffende, at de kun bliver sort/hvide i den endelige version.

Ifølge Engadget.com vil Optimus 103 koste hele 6.800 kroner, når det kommer på gaden i maj 2007.

Så det er lige før, at tastaturet bliver dyrere end en gennemsnitlig pc.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere