Nu kommer HD-kanalerne

Canal Digital opruster og vil i 2007 tilbyde op mod ti forskellige HD-kanaler. Dermed kommer ens dyrt indkøbte fladsskærms-tv endelig til sin ret.

Indtil nu har det været sparsomt med tv-kanaler, der viser udsendelser i HD (high definition). Det vil Canal Digital dog lave om på, og det skal få seerne til at spærre øjnene op i det kommende år:

- Lige nu forhandler vi med en række udbydere, og vi regner med at tilbyde op mod ti HD-kanaler i løbet af 2007, fortæller Jens B. Arnesen, administrerende direktør for Canal Digital.

Han vil ikke ud med, hvem der forhandles med i øjeblikket, men det drejer sig om kanaler, der viser sport, dokumentarudsendelser og film.

Allerede i dag kan Canal Digitals kunder se kanaler som Discovery HD, underholdningskanalen VOOM HD og filmkanalen Canal+ HD, hvor alle udsendelser er i high definition.

Den gode HD-kvalitet kan retfærdiggøre ens dyrt indkøbte fladsskærms-tv, der netop er designet til at vise krystalklare billeder, hvis tv-signalet tillader det.

En samlet pakke med alle de nye HD-kanaler fra Canal Digital vil koste omkring 89 kroner om måneden.

Sporten sparker gang i HD

Ud over de nye HD-kanaler er der godt nyt for sportsfanatikerne, da TV 2 i samarbejde med Canal Digital er blevet enige om at sende alle 31 fodboldkampe fra EM i 2008 i HD-kvalitet, ligesom det var tilfældet med VM-slutrunden denne sommer.

Og noget kan tyde på, at sommeren 2008 bliver det helt store HD-gennembrud herhjemme. For der sættes OL i gang i den kinesiske hovedstad Beijing, og den gigantiske sportsbegivenhed optages udelukkende i HD.

DR og TV 2 får HD-rettighederne med i købet, når de sender fra de olympiske lege, men da ingen af tv-kanalerne sender i high definition endnu, kan det meget muligt blive Canal Digital, som får lov at vise sportsudøverne i HD.

Netop sportsudsendelser har været med til at drive HD-kanaler frem i udlandet, og Danmark halter langt bagefter lande som USA og Japan, når det gælder udbredelsen af HD. Alene i Japan sendes 80 procent af alle udsendelser i high definition, og i 2011 forventes det, at samtlige programmer er i HD.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere