Nu kommer HD-kanalerne

Canal Digital opruster og vil i 2007 tilbyde op mod ti forskellige HD-kanaler. Dermed kommer ens dyrt indkøbte fladsskærms-tv endelig til sin ret.

Indtil nu har det været sparsomt med tv-kanaler, der viser udsendelser i HD (high definition). Det vil Canal Digital dog lave om på, og det skal få seerne til at spærre øjnene op i det kommende år:

- Lige nu forhandler vi med en række udbydere, og vi regner med at tilbyde op mod ti HD-kanaler i løbet af 2007, fortæller Jens B. Arnesen, administrerende direktør for Canal Digital.

Han vil ikke ud med, hvem der forhandles med i øjeblikket, men det drejer sig om kanaler, der viser sport, dokumentarudsendelser og film.

Allerede i dag kan Canal Digitals kunder se kanaler som Discovery HD, underholdningskanalen VOOM HD og filmkanalen Canal+ HD, hvor alle udsendelser er i high definition.

Den gode HD-kvalitet kan retfærdiggøre ens dyrt indkøbte fladsskærms-tv, der netop er designet til at vise krystalklare billeder, hvis tv-signalet tillader det.

En samlet pakke med alle de nye HD-kanaler fra Canal Digital vil koste omkring 89 kroner om måneden.

Sporten sparker gang i HD

Ud over de nye HD-kanaler er der godt nyt for sportsfanatikerne, da TV 2 i samarbejde med Canal Digital er blevet enige om at sende alle 31 fodboldkampe fra EM i 2008 i HD-kvalitet, ligesom det var tilfældet med VM-slutrunden denne sommer.

Og noget kan tyde på, at sommeren 2008 bliver det helt store HD-gennembrud herhjemme. For der sættes OL i gang i den kinesiske hovedstad Beijing, og den gigantiske sportsbegivenhed optages udelukkende i HD.

DR og TV 2 får HD-rettighederne med i købet, når de sender fra de olympiske lege, men da ingen af tv-kanalerne sender i high definition endnu, kan det meget muligt blive Canal Digital, som får lov at vise sportsudøverne i HD.

Netop sportsudsendelser har været med til at drive HD-kanaler frem i udlandet, og Danmark halter langt bagefter lande som USA og Japan, når det gælder udbredelsen af HD. Alene i Japan sendes 80 procent af alle udsendelser i high definition, og i 2011 forventes det, at samtlige programmer er i HD.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job