Nu kommer HD-kanalerne

Canal Digital opruster og vil i 2007 tilbyde op mod ti forskellige HD-kanaler. Dermed kommer ens dyrt indkøbte fladsskærms-tv endelig til sin ret.

Indtil nu har det været sparsomt med tv-kanaler, der viser udsendelser i HD (high definition). Det vil Canal Digital dog lave om på, og det skal få seerne til at spærre øjnene op i det kommende år:

- Lige nu forhandler vi med en række udbydere, og vi regner med at tilbyde op mod ti HD-kanaler i løbet af 2007, fortæller Jens B. Arnesen, administrerende direktør for Canal Digital.

Han vil ikke ud med, hvem der forhandles med i øjeblikket, men det drejer sig om kanaler, der viser sport, dokumentarudsendelser og film.

Allerede i dag kan Canal Digitals kunder se kanaler som Discovery HD, underholdningskanalen VOOM HD og filmkanalen Canal+ HD, hvor alle udsendelser er i high definition.

Den gode HD-kvalitet kan retfærdiggøre ens dyrt indkøbte fladsskærms-tv, der netop er designet til at vise krystalklare billeder, hvis tv-signalet tillader det.

En samlet pakke med alle de nye HD-kanaler fra Canal Digital vil koste omkring 89 kroner om måneden.

Sporten sparker gang i HD

Ud over de nye HD-kanaler er der godt nyt for sportsfanatikerne, da TV 2 i samarbejde med Canal Digital er blevet enige om at sende alle 31 fodboldkampe fra EM i 2008 i HD-kvalitet, ligesom det var tilfældet med VM-slutrunden denne sommer.

Og noget kan tyde på, at sommeren 2008 bliver det helt store HD-gennembrud herhjemme. For der sættes OL i gang i den kinesiske hovedstad Beijing, og den gigantiske sportsbegivenhed optages udelukkende i HD.

DR og TV 2 får HD-rettighederne med i købet, når de sender fra de olympiske lege, men da ingen af tv-kanalerne sender i high definition endnu, kan det meget muligt blive Canal Digital, som får lov at vise sportsudøverne i HD.

Netop sportsudsendelser har været med til at drive HD-kanaler frem i udlandet, og Danmark halter langt bagefter lande som USA og Japan, når det gælder udbredelsen af HD. Alene i Japan sendes 80 procent af alle udsendelser i high definition, og i 2011 forventes det, at samtlige programmer er i HD.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S