Åben hoveddøren med mobilen

Glem alt om at gemme en ekstra nøgle under dørmåtten. Nu kan du blot åbne din hoveddør med hjælp fra mobilen og en GSM-dørklokke.

Har du været ude for at få gæster og ikke selv være nået hjem til at tage i mod dem?

Med GSM-dørklokken fra Waleli behøver gæsterne ikke at stå udenfor og vente – og du slipper for røde ører.

Når der ringes på dørklokken, sendes et signal til din mobiltelefon, og du kan tale med de ventende gæster. Ved at indtaste en pin-kode kan du få døren til automatisk at slå låsen fra, og dine gæster kan komme indenfor i varmen.

Det er naturligvis mulighed for at lade GSM-dørklokken fungere som en almindelig dørklokke, når du er hjemme, så telefonen ikke kimer løs, når pizzabudet ringer på.

Dørklokken koster op mod 5.000 kroner og kan også bruges til at lukke dig selv ind, hvis du er kommet til at smække dig ude - så længe du har mobiltelefonen på dig.

Læs mere om den usædvanlige dørklokke her:
www.gsmdoorbell.com

Der findes i øvrigt flere eksempler på opfindsomme måder at åbne hoveddøren på elektronisk. Canadieren Amal Graafstra har fået en RFID-chip indopereret i hånden, og takket være en RFID-læser forbundet til låsen på sin hoveddør kan han lukke sig indenfor ved at vinke lidt. Læs mere om den historie her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job