Åben hoveddøren med mobilen

Glem alt om at gemme en ekstra nøgle under dørmåtten. Nu kan du blot åbne din hoveddør med hjælp fra mobilen og en GSM-dørklokke.

Har du været ude for at få gæster og ikke selv være nået hjem til at tage i mod dem?

Med GSM-dørklokken fra Waleli behøver gæsterne ikke at stå udenfor og vente – og du slipper for røde ører.

Når der ringes på dørklokken, sendes et signal til din mobiltelefon, og du kan tale med de ventende gæster. Ved at indtaste en pin-kode kan du få døren til automatisk at slå låsen fra, og dine gæster kan komme indenfor i varmen.

Det er naturligvis mulighed for at lade GSM-dørklokken fungere som en almindelig dørklokke, når du er hjemme, så telefonen ikke kimer løs, når pizzabudet ringer på.

Dørklokken koster op mod 5.000 kroner og kan også bruges til at lukke dig selv ind, hvis du er kommet til at smække dig ude - så længe du har mobiltelefonen på dig.

Læs mere om den usædvanlige dørklokke her:
www.gsmdoorbell.com

Der findes i øvrigt flere eksempler på opfindsomme måder at åbne hoveddøren på elektronisk. Canadieren Amal Graafstra har fået en RFID-chip indopereret i hånden, og takket være en RFID-læser forbundet til låsen på sin hoveddør kan han lukke sig indenfor ved at vinke lidt. Læs mere om den historie her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S