Åben hoveddøren med mobilen

Glem alt om at gemme en ekstra nøgle under dørmåtten. Nu kan du blot åbne din hoveddør med hjælp fra mobilen og en GSM-dørklokke.

Har du været ude for at få gæster og ikke selv være nået hjem til at tage i mod dem?

Med GSM-dørklokken fra Waleli behøver gæsterne ikke at stå udenfor og vente – og du slipper for røde ører.

Når der ringes på dørklokken, sendes et signal til din mobiltelefon, og du kan tale med de ventende gæster. Ved at indtaste en pin-kode kan du få døren til automatisk at slå låsen fra, og dine gæster kan komme indenfor i varmen.

Det er naturligvis mulighed for at lade GSM-dørklokken fungere som en almindelig dørklokke, når du er hjemme, så telefonen ikke kimer løs, når pizzabudet ringer på.

Dørklokken koster op mod 5.000 kroner og kan også bruges til at lukke dig selv ind, hvis du er kommet til at smække dig ude - så længe du har mobiltelefonen på dig.

Læs mere om den usædvanlige dørklokke her:
www.gsmdoorbell.com

Der findes i øvrigt flere eksempler på opfindsomme måder at åbne hoveddøren på elektronisk. Canadieren Amal Graafstra har fået en RFID-chip indopereret i hånden, og takket være en RFID-læser forbundet til låsen på sin hoveddør kan han lukke sig indenfor ved at vinke lidt. Læs mere om den historie her.

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job