Åben hoveddøren med mobilen

Glem alt om at gemme en ekstra nøgle under dørmåtten. Nu kan du blot åbne din hoveddør med hjælp fra mobilen og en GSM-dørklokke.

Har du været ude for at få gæster og ikke selv være nået hjem til at tage i mod dem?

Med GSM-dørklokken fra Waleli behøver gæsterne ikke at stå udenfor og vente – og du slipper for røde ører.

Når der ringes på dørklokken, sendes et signal til din mobiltelefon, og du kan tale med de ventende gæster. Ved at indtaste en pin-kode kan du få døren til automatisk at slå låsen fra, og dine gæster kan komme indenfor i varmen.

Det er naturligvis mulighed for at lade GSM-dørklokken fungere som en almindelig dørklokke, når du er hjemme, så telefonen ikke kimer løs, når pizzabudet ringer på.

Dørklokken koster op mod 5.000 kroner og kan også bruges til at lukke dig selv ind, hvis du er kommet til at smække dig ude - så længe du har mobiltelefonen på dig.

Læs mere om den usædvanlige dørklokke her:
www.gsmdoorbell.com

Der findes i øvrigt flere eksempler på opfindsomme måder at åbne hoveddøren på elektronisk. Canadieren Amal Graafstra har fået en RFID-chip indopereret i hånden, og takket være en RFID-læser forbundet til låsen på sin hoveddør kan han lukke sig indenfor ved at vinke lidt. Læs mere om den historie her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S