Åbn Windows-programmer direkte i OS X på Mac

Med den nyeste version af Parallels Desktop kan du åbne Windowsprogrammer direkte under Mac OS X – uden at du kan se, du bruger Windows.

Programmet Parallels Desktop for Mac har i lang tid været det mest avancerede emuleringsprogram, når man vil benytte Windows under Mac OS X på en Intel-baseret Mac.

Programmet er nu kommet i en opgraderet udgave og har fået en funktion, der hedder Coherence, som gør det muligt at afvikle Windows-programmer under OS X - uden at du ser Windows.

Funktionen har været i beta i en rum tid, men nu er den altså lagt ind i den færdige version af Parallels Desktop.

Firmaet bag mener, at programmet er en revolution, da det ændrer spørgsmålet, "hvilket styresystem bliver jeg nødt til at benytte?" til, "hvilket program er bedst til den opgave jeg skal udføre?"

Naturligvis kan du også afvikle Vistaprogrammer med Coherence-funktionen.

Du kan også få Windows frem i sit eget vindue og frit skifte mellem Windows og Mac OS X uden at reboote.

Parallels Desktop koster 80 dollar, omkring 450 kroner.

Se Coherence i aktion herunder:

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS