Masser af pingviner på Holmen

Find den islandske sweater frem, lad skægget stå og drag til Linuxforum i weekenden.

Hvis du af egen drift - eller inspireret af PC Worlds anmeldelse af OpenSUSE 10.2 har fået smag for de alternative operativsystemer, er det måske en idé at lægge vejen forbi de gamle flådearealer på Holmen i løbet af den kommende weekend.

Fredag og lørdag indtager open source-folket nemlig Kunstakademiets Arkitektskole i forbindelse med Linuxforum 2007.

En lang række virksomheder og brugergrupper vil udstille og hjælpe med allehånde tricks i løbet af dagene.
Ligeledes vil du kunne høre foredrag af Linux-eksperter om alt fra tilpasning af Linux-skrivebord til tips for de allermest hardcore kodesvende.

Som bonus kan du lørdag være heldig at vinde en PlayStation 3 eller den – for ægte Linux-nørder – nok mindst lige så interessante OpenMoKo-mobiltelefon.

Det koster hele 650 fuldfede danske kroner at få adgang begge dage, mens du kan nøjes med at slippe 175 kroner for indgang lørdag. Billetter købes på stedet.

Læs mere på www.linuxforum.dk.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S