Google-telefonen – mere end et rygte?

Sniksnakken om en kommende telefon fra Google har fået ekstra næring de seneste dage, og nu har vi også et billede af dimsen. Måske.

Søge-giganten Google har de seneste år lagt sig i selen for at gøre deres tjenester mere attraktive for de, der går på nettet pr. telefon eller PDA.

Men der måske mere i bestræbelserne end som så. Gennem længere tid er internettet nemlig flydt over med rygter om en kommende Google Phone.

Hvilket Google naturligvis afviser at kommentere. Men Apple afviste også i årevis enhver snak om iPhone, så den slags skal man naturligvis ikke lade sig affærdige af.

Rygterne fandt deres oprindelige næring i to opkøb, Google foretog i 2005 af virksomheder, der arbejder med udvikling af hardware og software til mobile enheder.

I januar offentliggjorde Google og Samsung ydermere en aftale om at stille Google-tjenester til rådighed på bestemte Samsung-telefoner.

For mon ikke det var et tegn på, at Samsung skulle fremstille den færdige enhed? Det kunne naturligvis ikke bekræftes.

Fuldstændig ligesom tidligere rygter om, at fabrikanterne HTC eller Alpha Networks skulle bygge enheden, blev mødt med tavshed.

En insider på banen

Efter eget udsagn har venture-kapitalisten Simeon Simeonov – hvis blog du kan læse her - imidlertid fået en insider-kilde hos Google, og så bliver det jo spændende.

Vedkommende har blandt andet fortalt Simeonov, hvordan mere end 100 Google-ansatte knokler i døgndrift på at få en telefon klar. Telefonen skulle have indbygget mulighed for IP-telefoni og kan være baseret på Linux.

Ligesom den gode venture kapitalist holder pcworld.dk sig naturligvis heller ikke for god til at bringe et billede, som sitet Engadget fik tilsendt af en anonym kilde.

Billedet skulle angiveligt forestille den myteomspundne Google Phone. Engadget-skribenten er dog ikke helt sikker på, at fotografiet er den ægte vare; det bærer nemlig præg af en temmelig heftig gang photoshopping.

På den anden side kan man jo aldrig vide. Men indtil Google lukker munden op, er Google Phone et lige så bekræftet faktum som eksistensen af gode gamle Nessie. Foto eller ej.

Med alle disse ubekræftede rygter kan vi jo tænke tilbage på dengang, en ung mand formåede at snyde det meste af it-pressen med en hjemmelavet video om iPhone.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S