Gratis online-kontor endnu bedre

Verdens bedste online-kontor er blevet endnu mere stabilt, og snart lancerer bagmændende desuden et lovende notetagningsværktøj.

En hurtig Google-søgning vil overbevise de fleste om, at PC World ikke er ene om at kåre de gratis programmer fra indiske Zoho som tidens bedste onlinebaserede kontorsuite.

Medvinden har dog ikke fået udviklerne til at hvile på laurbærrene.

Seneste uge er eksempelvis gået med at lægge de webbaserede office-værktøjer over på en hurtigere server, så de kører endnu mere flydende.

Det kan vi kun bifalde. Selv om Zohos programmer sådan set allerede fungerede langt mere stabilt end eksempelvis de stærkt overvurderede programmer i
Google Docs & Spreadsheets.

Skal man tro Zohos webside, vil vi i løbet af foråret desuden få adgang til Zoho Notebook - et notetagnings- og research-værktøj, der kommer til at give Microsoft OneNote kamp til stregen.

Lykkes det os mod forventning at få adgang til den private betatest af programmet, får du, kære læser, besked som den første.

Fodslæbende gigant

Imens går Microsoft stadig i cirkler om sig selv og forsøger at finde ud af, hvordan de skal forholde sig til denne fagre nye verden ("Hvad VIL folk dog med alt det dér web-halløj? Vi har jo Word!").

Indtil videre har virksomheden i over et år nølet med at lancere Windows Live Drive, en gratis virtuel harddisk på to gigabyte, der integreres direkte i Windows Vista.

Cnet.com citerer imidlertid en kilde nær Microsoft for, at ventetiden på det relativt enkle produkt skyldes, at Live Drive allerede er skudt ned, før det nogensinde nåede flyvehøjde.

De fleste iagttagere er dog enige om, at Microsoft og den licens-baserede salgsmodel snart skal tage sig alvorligt sammen for ikke fuldstændig at miste initiativet online.

Ikke mindst taget i betragtning, at relativt små opstartsvirksomheder som Zoho på bedste vis demonstrerer, at det godt kan lade sig gøre at stille velfungerende gratis programmer og lagerplads til rådighed.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S