Microsofts flyvinge af et tastatur

Microsofts designere har oppet sig og banket et tæskelækkert tastatur sammen, der er målrettet det nye Windows Vista. Desværre virker det ikke helt efter bogen.

Microsofts flyvinge af et tastatur

Med Windows Vista forsøger Microsoft at pudse stilen af med grafisk lir, og aldrig har softwaregigantens vinduer og menuer været flottere.

I slipstrømmen på det nye styresystem følger nu hardware, der er målrettet Windows Vistas nye funktioner.

Blandt nyhederne er Wireless Entertainment Desktop 7000, og mon ikke designerne hos Microsoft har ladet sig inspirere af Logitech diNovo Edge, da de skabte tastaturet.

Det ligger også fladt på skrivebordet og hæver sig kun få centimeter på sit højeste punkt. Flot ser det ud.

Selve tasterne er bøjet let, så de ligner et smil, og de minder meget om dem, man finder på en bærbar. Der er ikke meget larm, når de bløde taster høvles i bund, men den buede form gør, at det - i hvert fald til at begynde med - kan være svært at ramme rigtigt.

Ikke noget for regnedrenge

Der er ikke blevet plads til et numerisk tastatur, og derfor er Wireless Entertainment Desktop 7000 ikke din ven, hvis du holder af at lege revisor og banke tal ind i Excel.

Det er da heller ikke regnedrengene, Microsoft forsøger at ramme med sit nye tastatur. Det er i stedet personer, som gerne vil have et fleksibelt tastatur, som kan kontrollere de nye funktioner i Windows Vista, blandt andet Gadgets og forstørrelsesglasset, som zoomer ind på udvalgte områder.

Ligeledes er det meningen, at du kan bruge tastaturet sammen med mediecentret i stuen.

Derfor er Wireless Entertainment Desktop også udstyret med en touchpad. Så slipper du for at bruge musen, hvis du læner dig tilbage i sofaen for at bladre rundt i dine film og billeder på fladskærmen.

Tastaturet forbindes trådløst til computeren via Bluetooth. Det er bare om at placere den medfølgende USB-nøgle i pc’en og forbinde enhederne. Du kan vade ti meter væk, før forbindelsen går kold.

Med Wireless Entertainment Desktop 7000 følger også en mus, der ligeledes forbindes til computeren via Bluetooth.

Den virker fint - dog uden at imponere - og det grå plastikscrollhjul er ikke ligefrem med til at fremhæve topklassen. Vægten er noget højere end andre lasermus, men det gør faktisk kun styringen lettere.

Windows-tasten på springtur

Windows-tasten, som normalt er mandsopdækket af CTLR og ALT, samt Alt GR og CTRL, er flyttet nedenunder mellemrumstagenten. Et lidt besynderligt valg.

Undertegnede bruger dagligt Windows-tasten og d-tasten som genvej, når alt for mange vinduer er åbne, og man hurtigst muligt skal frem til skrivebordet. Det kræver derfor lidt tilvænning at bruge den nye kombination.

Pudsigt nok skal ens fingre samtidig vise sig fra den akrobatiske side, hvis de skal ramme Windows-tasten og TAB, der viser Aero-brugergrænsefladens 3D-oversigt over åbne vinduer i Windows Vista. Det er ikke helt let med en enkelt hånd.

Et af de store problemer, som vi havde med tastaturet under denne test, var selve installationen af Wireless Entertainment Desktop 7000. Det gik langt fra smertefrit, selv om tastaturets emballage med store bogstaver praler med at være designet til Windows Vista.

Før vi fik tastaturet til at virke, måtte vi ud over at installere driverne fra den medfølgende cd, også hente ekstra drivere på nettet. Ret bøvlet.

For at undersøge, om det var testmaskinen, som der var noget galt med, blev Wireless Entertainment Desktop 7000 også installeret på en anden computer. Men her var resultatet langt værre, og vi opgav efter meget besvær at få det til at virke med denne pc.

Vælg storebror eller diNovo Edge

Microsoft skal have ros for at have taget designet af tastaturet alvorligt og skabt en lille perle. Desværre er det langt fra alt, som virker helt efter bogen med dette lille, flade tastatur, som til dato er Microsofts flotteste.

Spørgsmålet er så: Kan Wireless Entertainment Desktop 7000 anbefales? Ikke umiddelbart.

Medmindre du altså ikke har noget i mod at slås med at få tastaturets drivere til virke med Windows Vista, kan undvære det numeriske tastatur og hurtigt vænner dig til, at tasterne sidder anderledes end normalt.

Dette er ydermere blot seneste ud af flere eksempler på, at Microsoft markedsfører hardware direkte til Vista-brugere. Selv om det reelt er op til den enkelte Vista-bruger at udføre en stor del af arbejdet med at få produkterne til at virke optimalt. Læs selv mere her og her.

Det er ganske enkelt for ringe, Microsoft.

Er du ude efter en mere smertefri løsning, kan du alternativt se nærmere på den noget dyrere konkurrent Logitech diNovo Edge, som ligeledes har et yderst lækkert design.

Eller også kan kan du vente til maj, hvor storebror Microsoft Wireless Entertainment Desktop 8000 lettere forsinket skulle komme ud i butikkerne.

8000-modellen bliver væsentligt dyrere, men får også flere lækre funktioner, blandt andet bliver tasterne baggrundsbelyste.

Til den tid har Microsoft måske fået mere styr på driverne til sine nye "Vista Ready" tastaturer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS