I dag skriver jeg nemlig med et temmelig bizart to-fingersystem, hvor højre og venstre hånd krydser over hinanden i sindrige mønstre. For eksempel betjener højre hånd både e- og x-tasten, der begge ligger langt til venstre på tastaturet.
Det er umuligt at vænne sig af med. Til gengæld kan jeg svinge en loddekolbe.
Nu skal denne anmeldelse ikke ende i navlepilleri. Men historien forklarer, hvorfor det har været umuligt for undertegnede at vænne sig til ergonomiske tastaturer.
Med tastaturet, der er den ene del af Logitech Cordless Desktop Wave, var der imidlertid håb forude. Modsat eksempelvis de skarpest vinklede ergo-tastaturer fra Microsoft, holder Wave en mere regulær facon, hvor der ikke er givet køb på det traditionelle layout.
Forskellen sidder i profilen
Set ovenfra adskiller Wave sig nemlig ikke stort fra flere andre, nyere tastaturprodukter med sin svage bue, der afspejler, at brugeren har størst rækkevidde på flankerne, mens tasterne midt på tastaturet sidder tættere på. Godt tænkt, men altså ikke enestående.
Mere specielt er tastaturets profil, der set forfra ligner en bølge. Heraf navnet. Dette skulle ligeledes gøre hændernes vandring mere bekvem, så du forebygger kontorsmerter i nakke og skulder.
Ligeledes hævdede en Logitech-designer på et nyligt pressemøde, at tastaturet skulle være langt lettere at vænne sig til end de mere fantasifulde ergonomiske frembringelser. Også selv om du ikke er ti-fingerskribent af den gamle skole.
Artiklen fortsætter på næste side...