USB 3.0 på vej til din port

En ny version af USB er på vej og kommer sandsynligvis i midten af 2008. Den bliver ti gange hurtigere end den nuværende USB 2.0.

Det kan tage sin tid at fylde afspilleren med musik- eller videofiler via USB-porten, og da afspillerne i takt med udviklingen kan rumme mere og mere, vokser behovet også for hurtigere overførsel.

Heldigvis får vi til næste år efter planen en ny og hurtigere USB-version.

USB 3.0 kommer sandsynligvis i midten af 2008 og vil bruge mindre strøm en forgængerne.

Ifølge reghardware.co.uk får USB 3.0 en overførselshastighed på op til 4.8 Gbps, hvilket er ti gange hurtigere end USB 2.0's 480 Mbps.

Det er blandt andet Intel, Microsoft og HP, der står bag 3.0, og gruppen har en fungerende prototype nu, der indeholder en kombineret optisk og kobber-forbindelse.

Både USB 2.0 og 1.1 vil blive understøttet i den nye version, men hvordan den kommer til at fungere med trådløs USB er endnu uklart.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS