USB 3.0 på vej til din port

En ny version af USB er på vej og kommer sandsynligvis i midten af 2008. Den bliver ti gange hurtigere end den nuværende USB 2.0.

Det kan tage sin tid at fylde afspilleren med musik- eller videofiler via USB-porten, og da afspillerne i takt med udviklingen kan rumme mere og mere, vokser behovet også for hurtigere overførsel.

Heldigvis får vi til næste år efter planen en ny og hurtigere USB-version.

USB 3.0 kommer sandsynligvis i midten af 2008 og vil bruge mindre strøm en forgængerne.

Ifølge reghardware.co.uk får USB 3.0 en overførselshastighed på op til 4.8 Gbps, hvilket er ti gange hurtigere end USB 2.0's 480 Mbps.

Det er blandt andet Intel, Microsoft og HP, der står bag 3.0, og gruppen har en fungerende prototype nu, der indeholder en kombineret optisk og kobber-forbindelse.

Både USB 2.0 og 1.1 vil blive understøttet i den nye version, men hvordan den kommer til at fungere med trådløs USB er endnu uklart.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS