USB 3.0 på vej til din port

En ny version af USB er på vej og kommer sandsynligvis i midten af 2008. Den bliver ti gange hurtigere end den nuværende USB 2.0.

Det kan tage sin tid at fylde afspilleren med musik- eller videofiler via USB-porten, og da afspillerne i takt med udviklingen kan rumme mere og mere, vokser behovet også for hurtigere overførsel.

Heldigvis får vi til næste år efter planen en ny og hurtigere USB-version.

USB 3.0 kommer sandsynligvis i midten af 2008 og vil bruge mindre strøm en forgængerne.

Ifølge reghardware.co.uk får USB 3.0 en overførselshastighed på op til 4.8 Gbps, hvilket er ti gange hurtigere end USB 2.0's 480 Mbps.

Det er blandt andet Intel, Microsoft og HP, der står bag 3.0, og gruppen har en fungerende prototype nu, der indeholder en kombineret optisk og kobber-forbindelse.

Både USB 2.0 og 1.1 vil blive understøttet i den nye version, men hvordan den kommer til at fungere med trådløs USB er endnu uklart.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision