Vind Canons nye IXUS-topmodel

Digitalkameraet har otte megapixels, tre tommer skærm – og det kan snart ligge i din lomme. Deltag i konkurrencen om Canons topmodel, IXUS 860 IS.

En heldig læser her på pcworld.dk kan om kort tid knipse løs med Canons nyeste topmodel, IXUS 860 IS.

Sammen med Canon udlodder vi digitalkameraet, som skyder fotos i en opløsning på otte megapixels, har indbygget billedstabilisering og tre tommer LCD-skærm.

IXUS 860 IS er holdt i et sølv og sort design, hvor der er lagt særlig vægt på et ergonomisk kurveforløb. Det gør kameraet rart at holde om og flot at se på.

Under motorhjelmen gemmer digitalkameraet på den hurtige DIGIC III processor med avanceret Noise Reduction og en forbedret funktion til at fjerne røde øje allerede i kameraet – en funktion der kan foretages både automatisk og manuelt uden at påvirke farverne i resten af billedet.

Samtidig er der blevet plads til Canons Face Detection teknologi, der ud over fokuserings- og eksponeringskontrol nu også understøtter flashkontrol.

Du kan deltage i konkurrencen om Canon IXUS 860 IS her.

Konkurrencen løber frem til mandag den 22. oktober klokken 12.00. Vinderen får direkte besked.

Husk at du kan læse meget mere om fotos og digitalkameraer – både nyheder, tips & tricks – i vores nystartede sektion, Fokus på foto.
Du finder den ved at klikke her.

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job