Download: Fjern genvejspile i Vista

Med et lille program kan du fjerne pilene i genvejs-ikonerne i Vista. Se hvordan du gør det her, hvor du også kan hente programmet, samt få et par andre tips til Windows Vista.

Vista byder på mange spændende tiltag, det er dog ikke alle, der skaber jubel hos brugerne. Men så er det godt, at man kan finde tips og tricks, der kan gøre det hele lidt nemmere og bedre.

For eksempel kan du her se ’Det bedste Vista-tip nogensinde’, og her er et andet tip til det udskældte styresystem.

Denne uges download er et tredje tip til Vista. Hvis du synes, at pilene i genvejs-ikonerne er lige lovlig store, så skal du ikke finde dig i dem.

Med et lille program kan du få hjælp til at gøre dem mindre eller slippe helt af med dem.

For nogen er det nok bedøvende ligegyldigt, men for andre kan de være irriterende, og heldigvis kan Vista Shortcut Overlay Remover hjælpe.

Du installerer programmet og træffer dit valg, som gælder for alle genvejs-ikoner. Mere enkelt kan det vidst ikke være.

Det er ikke nogen Vista-revolution, men ganske praktisk hvis man går op i detaljer. Man skal huske at logge af og på igen, før ændringerne træder i kraft.

Hent Vista Shortcut Overlay Remover her.

Husk at du kan undgå bøvl og besvær, når du printer fra internettet. Prøv HP Web Smart Printing her.

Besøg også resten af vores omfattende Download-sektion.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura