Hundedyre GPS’er virker ikke

Pioneer har knas med teknikken i GPS’er, som koster op mod 15.000 kroner. Kunderne er nødt til manuelt at koble TMC fra, hvis de vil undgå, at deres navigationsanlæg går kolde.

Nogle af Pioneers hundedyre GPS’er har fået så alvorlige softwareproblemer, at de går kolde. Siden forrige lørdag har der været problemer med TMC (Traffic Message Channel) i navigatorerne, som fryser og genstarter.

Henrik Bruun har haft sin Pioneer-GPS i en måned, og han er slemt skuffet over den, da navigationsanlægget kun kan holde sig i live i 15 minutter ad gangen.

- Jeg synes det er pokkers træls. Jeg købte GPS’en for at få en totalløsning med netop TMC, og så virker det bare ikke, siger han til pcworld.dk

Fejlen skyldes en konflikt mellem Pioneers software og vejdirektoratets trafikinformationer, der bruges til TMC. Det betyder, at GPS’er af typen AVIC-D3 og AVIC-X3, som koster op mod 15.000 kroner, ikke længere fungerer normalt.

Pioneers har på sin webside lagt en vejledning ud til, hvordan man manuelt frakobler TMC. Den kan du læse her.

- Nu kan jeg i det mindste bruge GPS’en, men uden TMC kunne jeg jo ligeså godt have købt en model fra TomTom til 1.000 kroner, siger Henrik Bruun, som håber, at Pioneer snart er klar med en mere holdbar løsning.

Servicechef hos Pioneer i Danmark, Niels Lund, erkender, at der har været problemer med GPS’erne, men han mener også, at det indtil videre er løst. Hvis kunderne fortsat oplever problemer, skal de manuelt aktivere GPS’ens reset-knap.

- Vi arbejder hårdt på at få en permanent løsning, så fejlen ikke opstår igen i fremtiden. Der er mange folk i gang med at finde en løsning, siger Niels Lund.

Servicechefen forventer, at det ikke er nok med en lille softwareopdatering, og GPS’erne derfor skal udstyres med helt nyt kortmateriale. Men det er for tidligt at sige præcist, hvordan løsningen bliver, og hvornår den kommer.

Indtil Pioneer har fundet frem til en permanent løsning, som betyder, at problemerne ikke kan opstå igen, vil Pioneers webside fortsat indeholde information om, hvordan man manuelt kobler TMC fra på de dyre GPS’er.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job