Boks giver bedre billeder på kabel-tv

YouSee er klar med en ny digital boks, som skal give landets 1,1 million kabel-tv kunder bedre levende billeder på fladskærmen. Men det koster at træde ind i den nye, digitale verden, der tilmed har lidt knas med udsendelser i det gamle 4:3-format.

Hvis du har smidt tusindvis af kroner efter en fladskærm til stuen, kan det være en frustrerende oplevelse at glo på et analogt flimmer-helvede af et billede.

Heldigvis kan man i dag allerede få bokse, der giver en bedre digital oplevelse, og nu er YouSee (det tidligere TDC Kabel TV, red.) klar med en helt ny model. Den er målrettet de 1,1 million kabel-tv kunder, der får deres signal fra et stik i væggen.

Boksen med det sexede navn SMT-H3106 er udviklet af Samsung og kan forbindes til fjernsynet via HDMI-kabel.

Den udmærker sig ved at være udstyret med en ny EPG – elektronisk programguide – med forbedret navigation. Du kan desuden forbinde boksen til din bredbåndsforbindelse og få adgang til interaktive tjenester.

Via funktionen Cinema kan du leje en film, blandt andet i HD-kvalitet, uden at gå udenfor din stue. Prisen er nogenlunde den samme som i en videobutik, og du har adgang til filmen i 24 timer og kan se den så mange gange, du gider. I øjeblikket er udbuddet af lejefilm dog begrænset.

Med boksen kan du også se flere kanaler i HD, blandt andet Kanal 5 og TV 2 Sport, og det er muligt at se udsendelser i HD-formatet 1080i og 720p. Samsungs sorte boks understøtter MPEG2 og MPEG4, der er udråbt som den fremtidige standard for udsendelser i HD.

I dag har YouSee 80.000 kunder, der modtager digitalt tv, men efterspørgslen er stigende, efterhånden som stadig flere danskere har fået en HD-fladskærm i stuen:

- Vi forventer at få over 500.000 digitale kunder indenfor de næste tre år, fortalte Niels Breining, direktør i YouSee, da han i går løftede sløret for denne nye boks.

To fladskærme kræver to bokse

Livet i den nye digitale verden hos YouSee er dog ikke uden problemer, for boksen har to svagheder. Der er en smule ventetid, når man navigerer rundt i menuerne, og desuden er der problemer med signaler i det gamle 4:3 format, som flere tv-stationer stadig benytter.

På nogle fladskærmsfjernsyn betyder det, du ikke får fyldt hele skærmen ud, selv om dit tv kan zoome ind. I stedet står billedet i midten af skærmen med sorte bjælker på hver sin side. Det er særlig slemt på eksempelvis TV 2/Film, hvis der sendes film i 4:3-format med sorte bjælker i toppen og bunden for at give en form for widescreenlook. Det betyder nemlig, at der er sorte kanter hele vejen rundt om filmen uden mulighed for at zoome ind. Derfor er der ikke megen fidus ved at have en stor fladskærm, hvis boksen alligevel ikke kan finde ud af at udnytte pladsen.

YouSee arbejder dog i øjeblikket på at finde en løsning på de to problemer, og de kan fikses via en softwareopdatering. Det foregår automatisk, og opdateringen ”skydes” ud til kundernes bokse, uden de behøver at gøre noget.

Selv om den nye boks lyder smart, løber du ind i problemer, hvis du har to fladskærme i huset. De skal nemlig have en boks hver, hvis de begge skal have et digitalt signal. Ellers må den ene nøjes med et analogt signal.

Det er ikke helt billigt at komme ind i den digitale verden og give fladskærmsfjernsynet et signal, som det egentlig fortjener. YouSees nye Samsung boks koster 699 kroner, og dertil skal man lægge et abonnement på seks måneder med en minimumspris på 39 kroner om måneden. Desuden får du en regning – et såkaldt kortgebyr – på 199 kroner om året. Du kommer med andre ord til at slippe flere penge om måneden, end hvad du i dag betaler for din kabel-tv pakke.

I den nærmeste fremtid kigger Pcworld.dk på boksen og bringer en anmeldelse af digitalt tv fra YouSee.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere