Få navigation i din smartphone

Render du rendt med en smartphone i lommen og savner navigationshjælp, så er løsningen her med CoPilot Live 7, der giver din smartphone stemmestyret navigation.

Hvis ikke du har investeret i en GPS til bilen, eller hvis du som fodgænger/cyklist godt kunne bruge lidt hjælp til at finde vej, så er CoPilot Live 7 en måde at få nem navigation i hverdagen.

Hvis du har en smartphone med Windows Mobile eller Symbian 60, kan du med denne løsning få navigation i din mobil.

CoPilot Live 7 er en stemmestyret navigationsenhed, der har de samme funktioner som rendyrkede navigationsløsninger.

CoPilot udnytter samtidig mobilegenskaberne, og du kan fortælle dine venner, hvor du befinder dig. For eksempel kan du sende invitationer til vennerne, som så kan se på et dynamisk kort, hvor du befinder dig.

Navigationsenheden kan opdateres løbende, i takt med at der kommer nye funktioner og tjenester.

Software og kortmateriale – fra Navteq - kommer på et SD-kort, der sættes i smartphonen, og den medfølgende dvd har software til pc’en.

Via pc’en og et USB-kabel kan du hente nye stemmer og nyt kortmateriale samt planlægge ruter.

CoPilot Live 7 forventes at være i salg i marts og koster 599 kroner for udgaven med Skandinavisk kort og 899 kroner for udgaven med Europa-kort.

Læs mere her.

Du kan også få Google Maps i din mobil, læs mere om det
her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune