Pristjek: Fem GPS’er til under 1.500 kroner

Er dankortet blevet brugt for meget, men skal der alligevel en GPS i forruden, så se her, hvor du kan få fem GPS'er, der alle koster under 1.500 kroner.

Der er ikke længere nogen undskyldning for ikke at have en billig GPS i forruden. Med Pcworld.dk's pristjek og test af GPS’er, kan du nemt finde din nye billige navigator.

Garmin Nuvi 250 Europe

Det kunne for eksempel være Garmin Nuvi 250 Europe, der kan fås fra 1.098 kroner.

Garmin har taget alt det gode fra nüvi-seriens topmodeller og stoppet det ind i den lille, kompakte Nuvi 250, der blot vejer 147 gram og fylder 7,1 x 9,7 x 2 centimeter.

Læs vores test af Nuvi 250 her.

Garmin Nuvi 250W Europe

Vil du have en større skærm, så er Garmin Nuvi 250W Europe en mulighed. Den kan fås fra 1.328 kroner, og er bortset fra skærmen identisk med Nuvi 250.

Læs vores test af Nuvi 250W her.

Mio C220 Europe

Mio C220 Europe har de mest basale funktioner, og derfor er prisen også fornuftig. GPS’en kan fås fra 1.145 kroner, og du kan læse testen af GPS’en her.

Navigon 2110

Navigon 2110 vejer 160 gram og har en skærm på 3,5 tommer, og det er en ganske gedigen GPS, der kan klare de fleste opgaver. Den kan fås fra 1.499 kroner, og du kan læse vores test af den her.

Mio C230

Mio C230 er en basis-model med en 3,5 tommer skærm, og den kan fås fra 1.464 kroner. Læs mere om GPS’en her.

Overvejer du en bestemt GPS, så tjek, at kortet ikke er gammelt - eller at det kan opdateres gratis. Har du brug for lidt hjælp, så læs ’Tre tips inden du køber GPS’.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision