25. januar 2002 - 22:08Der er
9 kommentarer og 1 løsning
ADSL
1. Orange har afvist mig, fordi de har lukket for nytilgang. 2. De henviste mig til Cybercity. Da kan jeg få en USB modem: Privat ADSL 256/128 Kbit/s til 345 kr. om måneden. Det koster 245 kr. i oprettelse med teknikerbesøg (De skal installere et specielt telefonstik) 3. Har kontaktet TDC On Cable, De siger at vores ejendom ikke bliver tilsluttet til antennekabel-internet(bredbåndsnet) i nærmeste fremtid.
Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.
Det er ikke USB jeg har problemer med, det er bare at vi har nogle urgamle telefonkabler her i huset og jeg ved ikke om de kan tåle en ADSL forbindelse.
Ikke endnu. Har først lige bestillt den og der går mellem 2 til 6 uger. Hos Orange skulle der slet ikke komme nogen tekniker. Læs det gamle indlæg. Vi har nogle KTAS kabler fra ca. 1960, 2 poler på et 3 adrig telefonstik.
TDC sender en tekniker der kigger kablerne igennem, om de er gode nok, om der er den fornødne rå kobber osv. herefter giver de svar til CC som så giver dig et tidspunkt hvor deres folk kommer rendende og sætter stikket op for dig.
Cybercity er ok, bruger dem selv, eneste problem er at de måske ikke er repræsenteret på den central du hører til.
Da alle tlf. linjer i DK er TDCs ejendom er det deres teknikere der glor dem igennem, det er med 99% sikkerhed også elektrikere der køre for TDC som kommer og sætter dit stik op.
Nu hører jeg under Orange og hos Cybercity koster et teknikerbesøg 245 kr. Hos TDC 1800 eller 1900 kr. Jeg håber dog at CC også checker mine telefonkabler.
Jeg venter på CC og håber det virker. Lukker hermed. Tak for svar!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.