Avatar billede velle Nybegynder
11. marts 2002 - 18:26 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Optage direkte til hd

Jeg har nogle bånd, hvis indhold jeg vil have lagt over på min comp i mp3-format. Hvordan gøres det lettest?

Jeg havde tænkt mig bare at sætte en båndoptager til min wave-in på lydkortet, men jeg skal bruge et program, der kan optage det direkte til harddisken. Kan I anbefale et sådant program. Kan det lade sig gøre at konvertere det til mp3 direkte, eller skal jeg optage det til wave først og konvertere det bagefter.

Kort sagt, hvordan gør jeg det lettest.

VH Velle
Avatar billede gizmo-gizmo Nybegynder
11. marts 2002 - 18:32 #1
http://www.cooledit.com/

framragende til at rippe gamle plader, bånd osv.
Avatar billede Noone Nybegynder
11. marts 2002 - 18:36 #2
Men koster.... Det kan det der er ønsket...

http://www.goldwave.com/ Kan også, kender dog ikke programmet, ej heller prisen.
Avatar billede Noone Nybegynder
11. marts 2002 - 18:42 #3
Priser:

Goldwave: Canadian $55
CoolEdit: Cost: $69 (Der kan meget lidt i forhold til PRO, dog er der en del plugins på http://www.syntrillium.com/cooledit/plugins.html som kan gøre noget ved det.)
CoolEdit Pro: Cost: $399
Avatar billede velle Nybegynder
04. april 2002 - 17:58 #4
tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester