Problemer med at dele internet forbindelsen i 3, så den ene ikke.
Problemer med at dele internet forbindelsen i 3, så den ene ikke suger hele kraften.I mit hjem har vi en 1Mbit NetEkspress ADSL router (speedstream 2601) løsning.
Vi er 3 computere som er forbundet via en hub.
Når jeg er alene på, så kan jeg fint spille over nettet (f.eks Quake). Men hvis den ene computer download, og den anden surfer, så bliver min ping til LANGT de fleste af f.eks. Quake serverne ligepludselig 999, istedet for 60-100 :(
Der må da være en måde at løse det problem på??? Det kan da ikke passe at jeg er den eneste med dette problem, og som ikke kan finde en løsning?
De (TDC) siger jo at man ikke kan købe en router som kan dele forbindelsen ligeligt til de 3 computerer... Passer det? Kan man virkelig ikke få en switch som siger "nu er der 3 computerer på, så deler vi lige forbindelsen op i 3"?? Eller en eller anden router som kan gøre sådan noget?
Hjælp er tak :-)
Mvh Anders Kallesøe
