Avatar billede rsm Nybegynder
07. oktober 2002 - 10:59 Der er 11 kommentarer

Vil du være med?

Hej,

Jeg har for et stykke tid siden gået og arbejdet med en idé om en side der skal omhandle forskelligge undeholdningsmedier m.m. (cd, dvd og cd-rom spil). Jeg har nogle domæner, som er attraktive til et sådan formål.  Dog har jeg ingen programmeringserfaring, og da projektet uden tvivl vil blive omfangsrigt med hensyn til betaling af programmør lagde jeg det lidt til side. Jeg vil nu tage dette projekt op igen, og vil derfor som alternativ forsøge mig med at finde en partner(e) til at realisere projektet.

Er der nogle "professionelle" programmører, der har idéer til et bæredygtigt koncept og ønsker at bruge en masse tid på et projekt, som vi så i fællesskab skal få til at give overskud?

Ud over domænerne, vil jeg også bidrage med designet!.

Mit krav til programmøren er ud over han kan lave stort set alt, at han går op i selv de mindste detaljer, og også selv er interesseret i at skabe en kvalitetesside, som man tror på fra lanceringen - istedet for at bare lave et overfladisk site, som man mener man kan bygge videre på, hvis siden får succes!!!

Jeg har selvfølgelig en del idéer, men istedet for at opremse dem her, vil jeg hellere diskuttere dem i samarbejde den interesserede partner, for så at skabe et bæredygtigt koncept.

For dem der ikke er interesseret i projektet, ønskes der meget gerne idéer til indhold på et site der skal omhandle cd, spil, og dvd (evt. m.m.). Jeg har personligt afgrænset mig fra shop system, da dette kræver varelager.

skriv til rsmepost@hotmail.com - hvis du er interesseret, så vi ikke diskuttterer idéerne offentligt.

Jeg ved godt der ikke er mange oplysninger, men der ligges op til et fællesprojekt, frem for at komme med den "genialle" idé her!.

rsm
Avatar billede jmc Nybegynder
07. oktober 2002 - 11:15 #1
Jeg skal lige forstå det rigtigt:

Hvis man vil være med:
Man producere 75% og modtager 75% af overskudet?

Hvis man ikke vil være med:
Man kommer med nogle gode ideér og modtager 0% af overskudet. Ideérne skal ikke skrives til eksperten, men til dig, så vi ikke diskuttterer idéerne offentligt.

er dette rigtigt forstået?
Avatar billede askhoej Praktikant
07. oktober 2002 - 11:21 #2
Kan du ikke lige oplyse lidt om dig selv? alder,evner,tidligere projekter etc.

/Askhoej
Avatar billede rsm Nybegynder
07. oktober 2002 - 11:28 #3
Man kan jo forstå det som man vil!

Som udgangspunkt er det en 50/50 fordeling, er ikke interesseret i en der tælle procenter på den måde - dvs. man skal være uvenner, hvis man i din verden en dag producerer 76%!!!. Over tid skal man være fælles om det hele - og dermed sagt at f.eks. en programmør der har brugt meget af tiden på programmeringen, vil blive fritaget fra andre ting.

Idéer givet gennem eksperten, skulle sådan set være set fra en brugernes side. Hvis man ikke er interesseret i projektet, men hvis man f.eks. kunne ønske sig et debatforum der koncentrerer sig om cd'ere på internettet.

Umiddelbart må jeg sige det ikke var rigtigt forstået.
Avatar billede dna Nybegynder
07. oktober 2002 - 12:06 #4
Hvis jeg forstår dig rigtigt, så er dit eneste udgangspunkt at det skal "handle" om noget med CD´er, DVD´s osv...

Hvis jeg skal gå ind i noget projekt på større sigt, skal det da i det mindste have en eller anden plan for hvordan det skal give noget overskud (eller bare løbe rundt!?)

Noget du har tænkt over?

dna
Avatar billede rsm Nybegynder
07. oktober 2002 - 12:19 #5
Du har heller ikke forstået mig ret - beklager jeg ikke har udtrykt mig klart nok.

Jeg ved godt hvad jeg overordnet ønsker siden skal indeholde - men ønsker ikke at fremlægge en fuldkommen forretningsplan her på eksperten. Såfremt havde jeg nok også placeret indlægget under iværksætter...

Jeg ønsker heller ikke en programmør der evner at programmere alt til siden, men ikke kan tænke og være med til at skabe et "genialt" koncept - derfor oplyser jeg min mail, så der kan skabes en dialog.

Ydermere kan det siges, at hvis jeg havde opfundet den dybe tallerken med hvordan man får et net virksomhed til at give overskud, så ville jeg nok kunne finde en investor andetsteds. Men jeg har mine tanker om hvordan siden måske kan blive en succes.

Igen jeg søger en interesseret partner, som evt. kunne have interesse i at være med i et projekt fra bunden.
Avatar billede dna Nybegynder
07. oktober 2002 - 12:29 #6
Jeg har smidt dig en mail! :-)
Avatar billede askhoej Praktikant
07. oktober 2002 - 12:52 #7
Du må have overset mit spg. :-)

Kan du ikke lige oplyse lidt om dig selv? alder,evner,tidligere projekter etc.

/askhoej
Avatar billede rsm Nybegynder
07. oktober 2002 - 13:14 #8
Havde ikke overset det, men regnede med du sendte en mail, hvis der var nogen form for interesse.

26, civiløkonom (kender til virksomhedsdrift)- og vil stå for designet, haft en dvd shop på nettet.

Jeg har nu svaret på dit spørgsmål, ser ingen grund til at uddybe det yderligere her. Først og fremmest skal jeg da være ærlig, at jeg leder efter en der vil være med i mit projekt (og det så derefter bliver fælles) - og ikke omvendt.

rsm
Avatar billede dna Nybegynder
07. oktober 2002 - 13:26 #9
Hvorfor svarer du så ikke på min mail! :-)
Avatar billede rsm Nybegynder
07. oktober 2002 - 13:35 #10
Du skal nok få svar, kigger bare lige på de forskellige jeg har modtaget, og ser hvad de foreslår. Det er jo også lidt lettere når folk ligeledes fortæller hvad de kan bidrage med. Men jeg sender et svar så.
Avatar billede dark_one Nybegynder
14. januar 2003 - 15:45 #11
Jeg kan foreslå dig at tage kontakt til disse to, jeg kender dem og ved at de er seje webprogrammører og villige til at kaste tid i det

mailto:tm@nothing.dk
mailto:gaff@ontweak.dk

//dark_one
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester