ja, det kan man men jeg vil komme med et andet svar!
Nede i hjørnet hvor de 2 computer stå og blinker når der er aktivitet. Hvis du køre musen der ned og aflæser hastigheden til under 40000 bps, så forsøg med at hive telefon stikket ud fra de øvrige telefonder i huset, inden du kobler op til internetttet. Her kan der være meget at hente hvis der er en tellefon der står og støjer.
Det kan faktisk lade sig gøre at ca. halvere tiden for at forbinde til nettet via modem. Det kræver dog et modem der understøtter den nye V.92 protokol og en udbyder som også gør dette. V.92 er en ny type protokol som bliver implementeret i stedet for den nuværende protokol V.90/56flex.
For at følge lidt op på Esbens svar, så kan ringe hastighed ved analoge forbindelser til nettet skyldes en masse forskellige ting. Man starter næsten altid med at kontrollere, at dit eget telenet er iorden. Har du telefoner med hukommelse eller lign, som skal holdes vedlige, så "tappes" strøm til hukommelses-batteriet fra nettet. Det kan forårsage et mindre spændingstab, som efterfølgende kan resultere i lidt dårligere hastighed. Dernæst kan udefra-kommende interferrens også skabe støj. Har du eksempelvis et 20 meter telefonkabel fra modem til stikket i væggen, kan man være rimelig sikker på at der vil være en smule dæmpning i ledningen selv. Transformatorer og strømforsyninger generelt, kan også skabe interferrens, og du bør derfor undgå at telefonkablet løbet ved siden af disse.
Dette er helt elementære ting, man bør sikre er iorden før man går mere i dyben med undersøgelserne for at sikre en bedre hastighed. Herunder kan bl.a. nævnes ændring af MTU (Maximum Transmission Unit) Data sendes i datagrammer af en given størrelse. Hvis din computer skal sende en fil på 2 mb, sendes den jo ikke i én stor klump, men bliver derimod brudt ned i mindre bidder - eller datagrammer. Størrelsen på disse datagrammer kan overordnet set, defineres ved at undersøge MTU på den enhed undervejs, der har den laveste værdi. Ethernet standarden ligger på 1500 bytes, mens man i dele af det store Internet, opererer med en MTU på ned til 576 bytes. Lavest mulige MTU er på 68. Hvorfor nu al denne vrøvl om MTU? Jo, hver gang en enhed i nettet modtager en pakke, og skal sende den videre, så skal den sikre sig, at pakken ikke er større end enhedens MTU. Er pakken større, skal den brydes ned i mindre pakker (svarende til enhedens MTU) og det koster tid - og dermed hastighed. Derfor kan man typisk få lov at angive MTU for sit modem. Du kan muligvis sætte det op i windows under egenskaber for din opkaldsforbindelse, men det kan ihvertfald sættes i dit modem. Præcis hvilken AT-kommando, der gør det afhænger af modem-fabrikat, så det skal jeg ikke umiddelbart kunne gøre mig klog på ud fra de eksisterende oplysninger, men forsøg at sætte MTU til at være 576 og se om der er mærkbar forskel.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.