Slår alarm over nyt it-system: Timelange køer og fly-forsinkelser rammer Europa

EU's nye it-system EES skaber store problemer i lufthavne overalt i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Rocker Sta/Unsplash)

EU's ny-implementerede pas-system EES giver nu så store problemer i lufthavne overalt i Europa, at lufthavnene slår alarm.

"Den nuværende implementering af EES har alvorlige operationelle konsekvenser for passagerne og sætter grænse-myndigheder, lufthavne og flyselskaber under uholdbart pres," advarer lufthavnenes branche-organisation ACI Europe i et åbent brev til EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen.

EES - 'Entry/Exit System' - blev implementeret i de europæiske lufthavne i foråret efter lange forsinkelser. Det anvendes til at scanne og registere alle ikke-europæiske rejsendes pas, fingeraftryk og ansigt.

Men systemet, der er udviklet af IBM, Atos og italienske Leonardo, virker ikke, som det skal.

Ifølge ACI Europe er det den direkte årsag til, at flypassagerer må stå i kø i op til fem timer for at blive registreret systemet.

Det gælder både store lufthavne samt de mindre turistdestinationer, der ifølge ACI Europe har oplevet situationer, hvor passager har været nødt til at stå i timevis i lange køer, der har strukket sig uden for bygningerne i varmen.

Det skyldes ifølge organisationen, at EES-systemet ikke er i stand til at behandle registreringer af ny-ankomne passagerer hurtigt nok.

Kan påvirke millioner

Det påvirker millioner af fly-rejsende og fører til fly-forsinkelser og at mange passagerer ikke kan nå deres fly.

"Fly-selskaber står med halvtomme fly, når gatene lukker, fordi passagerne er fanget i kø," lyder det fra ACI Europe.

Det skaber utilfredshed og sure miner og sætter lufthavnenes personale under 'øget pres,' som ACI Europe formulerer det.

Presset forventes at blive meget stort i de kommende måneder, som er årets travleste periode for de europæiske lufthavne, når sommerferie-trafikken for alvor tager til.

ACI Europa vil nu have EU til at gribe ind. For hvis ikke der bliver gjort noget, vil den i forvejen alvorlige situation blive alvorligt forværret.

"EU er nødt til at erkende den nuværende situation og reagere på det det, som vores lufttransport står over for i de kommende måneder," skriver ACI Europe i brevet.

Lufthavns-organisationen vil have EU til straks at gøre to ting.

1) Give lov til at de enkelte EU-lande i juli og august præventivt lukker helt ned for EES, når de kan se, at presset vil blive så stort, at systemet ikke kan følge med.

2) Til september at være klar med klare og fælles retningslinier, der fremover skal sætte rammerne for, hvornår grænse-myndigheder må lukke ned for systemet.

Det skal være gældende, til alle problemer med EES er løst, så systemet igen fungerer stabilt og hurtigt i alle lande.

Læs hele alarm-brevet fra ACI Europe her.

Læs mere om EES:

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S