hæslieg farver, og forresten hvilken målgruppe? smart nav.-bjælke også - hvorfor fanden en site vudering når der intet er at vurdere, få linksene til at virke før du opretter spm.\'et
8 lidt mere kulør på, og hvad laver al den tekst nedad???? skriv et tekstfelt, omkring \"blabla til alle både det og det\" i stedet for at remse så meget op at man skal scrolle, og så måske evt. jeres logo mellem reklamerne
Den grønne farve falder uden for... Hold den til grå og blå... Den blå mouseover-farve på link\'ene holder ikke. Brug en anden skrifttype (Verdana eller Arial)..
Det eneste RIGTIGT fede er logoet... Bare synd, at søge-pad\'en har lidt fallos over sig...
menuen er fra www.dynamicdrive.com :) men jeg syntes også godt farvene kunne strammes lidt op! Og alt det der tekst der står i kolonner under søge og banner feltet - hvorfor skal det stå der - og ned ad siden så man skal scrolle ?
1. Som allerede sagt styg \"grøn\" farve... 2. Linket bør ikke blive (mørke)blåt i menuen, det er svært at læse. 3. Der opstår et mellemrum mellem menuen og din flodout (gråstreg), der ødelægger indtrygget. 4. Jeg kan kun give rfogh ret, det grafik du har til søgningen, burde have været en reel oval, det havde set bedre ud. 5. Hvilken målgruppe ??
bbs>> Man må gå ud fra du kører med en høj opløsning... Det er bare ikke alle der gør det... Det skal du lige tænke på... Der behøves ikke at være så stort mellemrum mellem punkterne...
Er det kun hos mig, at txt\'en er Times New Roman??? Det er pisse-grimt... (Det bliver bedre nå du laver punkterne til links... De er meget pænere)
Synes godt om
Slettet bruger
28. oktober 2000 - 15:11#10
Er det et udkast du har lavet. Jeg er selv i gang med et til en avanceret portal. Den er meget generende den vandrene navigationslinje. Tror heller ikke, at dine banner passer i de gængse mål på nettet. Endvider er der jo ikke noget indhold af betydning. Men ok det kan komme. Som portal virker den ikke særlig indformativ, men nu skal jeg selvfølgelig også passe på ikke at tænke for meget på det jeg sidder og arbejder med. Jeg vil dog mene at brugerne næsten vil have en bedre startside ved at bruge Jubii i stedet for din.
generelt kan der siges meget om farver men jeg orker ikke at ksrive det. Formodentlig kommer det sikker som en artikel på http://www.builder.dk - når jeg engang får taget mig sammen til at skrive om det, men indtil videre må du nøjes med det gamle råd, kig omkring dig, se hvordan andre benytter farver og lad dig så inspirere af dette og ikke stjæle. Leg med farverne og brug meget tid på det, da det er et så vigtigt grundelement i et sites udstråling, at det ikke er noget man bare fikser på 20 min samtidig med at man folder papirsservietter ;-) hvis du forstår hvad jeg mener.
MEn i hvert tilfælde kig rundt på andre sites, se hvordan de benytter farver til at live deres site op og enten gøre det glad, trist, underligt eller en hel 4. ting :o)
Held og lykke.... og keep on learning like the rest of us.
Når du peger på et punkt på menuen dukker undermenuen op nedenunder... Den flyver rundt for sig selv, hvilket ikke er så pænt... Undermenuerne skal hænge sammen med menubjælken...
Så dropper vi næsten og siger de vil være bedre tjent med at bruge Jubii som startside. Jeg går ud fra at grunden til at du ikke kan komme videre må være fordi siden ikke er andet end et udkast. Hvis det er en slutside, såå er den hel godnat. Der er lagt op til alt for meget. Så er den jo ikke engang startet endnu. Tænk hvilket arbejde der så ligger forand endnu.
Hvis du har skrevet sidens adresse i adresselinjen, skal du sørge for, at adressen er stavet korrekt.
Åbn hjemmesiden www.stivert.dk, og søg efter hyperlinks, der hopper til de ønskede oplysninger. Klik på knappen Tilbage for at prøve en anden hyperlink. Klik på Søg for at søge efter oplysninger på Internettet.
HTTP 404 - Filen blev ikke fundet Internet Explorer
Tak For svarene! Jeg har skiftet 2talt design. Der kommer snart et nyt spm., med design, i kan også skrive deri, hvis i vil. 10 points til hver.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.